Strona głównaStyl życiaSiła fizyczna zależy od stanu psychicznego

Siła fizyczna zależy od stanu psychicznego

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych z Uniwersytety w Bangor w Wielkiej Brytanii, osoby psychicznie zmęczone, mają mniejszą wytrzymałość fizyczną niż ci, którzy uprawiają sport i są wypocząci psychicznie.
Siła fizyczna zależy od stanu psychicznego [Fot. Pixabay.com]
Lepiej jest podejmować rano, kiedy ma się świeży umysł. Zmęczenie psychiczne po całym dniu osłabia nasze możliwosci fizyczne. Nie da się ćwiczyć „na pełnych obrotach", gdy dopada nas psychiczne znużenie.

Uczeni oceniali poziom sprawności fizycznej na podstawie jazdy na rowerze stacjonarnym. Uczestnicy zarówno w sytuacji zmęczenia psychicznego, jak i odprężenia mentalnego. Okazało się, że w przypadku doświadczania stresu psychicznego czas aktywności fizycznej był średnio o 15 proc. krótszy niż w standardowo.

Ludzie doświadczający emocjonalnego zmęczenia postrzegają aktywność fizyczną jako trudniejszą niż jest ona w rzeczywistości. W efekcie mają mniejszą wytrzymałość i wydajność. Jak się wydaje powodem może być to, że zmęczenie umysłu może obniżyć poziom wytrzymałości fizycznej. Poza tym zmęczenie psychiczne może wpływać na dopaminę, neuroprzekaźnik w mózgu, który istotnie wpływa na motywację i podejmowanie wysiłku.

Zgodnie z zaleceniami ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia, aktywność fizyczna, która ma dać namacalne skutki zdrowotne, obejmuje 150 minut umiarkowanych ćwiczeń tygodniowo, lub 75 minut ćwiczeń intensywnych. Zarówno , jak i obniżony poziom aktywności fizycznej sprzyja rozwojowi różnych chorób i przedwczesnej śmierci. Siedzący tryb życia grozi m. in. z cukrzycą typu II, zaburzeniami poznawczymi, różnymi formami nowotworu, , , etc.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć