Strona głównaStyl życiaSiła przekonań: Dlaczego ludzie wierzą w coś sprzecznego z dowodami?

Siła przekonań: Dlaczego ludzie wierzą w coś sprzecznego z dowodami?

Niektóre przekonania są tak silne, że bez względu na bezdyskusyjne dowody, że nie są prawdą, pozostają niezachwiane. Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego i Uniwerystetu Rochester postanowili sprawdzić, dlaczego ludzie wierzę w coś, co nie jest uzasadnione.
Siła przekonań: Dlaczego ludzie wierzą w coś sprzecznego z dowodami? [Fot. monsitj - Fotolia.com]
Przekonania zostają wzmacniane przez pozytywne lub negatywne reakcje na daną opinię czy działanie. Logika lub dane naukowe mają na to znacznie słabszy wpływ, mówią uczeni. Co ciekawe, gdy sądzimy, że coś wiemy, istnieje niższe prawdopodobieństwo, że w ogóle zechcemy w jakiś sposób zweryfikować tę , więc tym bardziej zwykle pozostajemy w błędzie.

W badaniach wzięło udział 500 osób, które obserwowały różne kombinacje kolorowych form na ekranie komputera. Uczestników poproszono, aby podali, które kolorowe kształty można zakwalifikować jako „Daxxy", obiekt wymyśllony przez autorów na podtrzeby eksperymentu. Nie otrzymawszy żadnej wskazówki na temat charakterystycznych cech Daxxy, uczestnicy podczas obserwacji 24 różnych kolorowych form musieli odgadnąć, jakie elementy go tworzą dzięki informacjom zwrotnym od uczonych, czy typowanie uczestników było poprawne, czy błędne. Po wysunięciu hipotezy badani wskazywali, czy są pewni co do swoich przypuszczeń, czy też nie.

Okazało się, że uczestnicy opierali swoją pewność na poprawnym zidentyfikowaniu Daxxy podczas ostatnich czterech lub pięciu hipotez, a nie na podstawie wszystkich informacji zebranych podczas eksperymentu. Jak wnioskują uczeni, ludzie zwykle wzmacniają swoje przekonania na podstawie kilku zewnętrznych danych i nie szukają potwierdzenia w większej ilości informacji na dany temat. Co ciekawe, mówią autorzy, uczestnicy mogli mylić się 19 razy z rzędu, ale jeśli poprawnie odpowiadali pięć ostatnich razy, czuli się bardzo pewni. Zatrzymywali się na tych ostatnich danych i nie analizowali całości , by ustalić ostateczne wnioski. Wedłu autorów strategia wykorzystywania najnowszych informacji zwrotnych, a nie wszystkich danych, nie jest taktyką, która pozwala na uzyskanie najbliższych prawdzie wiadomości.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Open Mind.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy