Strona głównaStyl życiaSilne poczucie własnej wartości zapobiega chorobom u seniorów

Silne poczucie własnej wartości zapobiega chorobom u seniorów

Wzmocnienie poczucia własnej wartości ma zwykle istotne znaczenie dla specyfiki okresu dojrzewania. Jednak nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie Concordia pokazują, że starsze osoby również bardziej powinny dbać o wysoki poziom pewności siebie - to pomaga zachować zdrowie.
Silne poczucie własnej wartości zapobiega chorobom u seniorów [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Zwiększenie poczucia własnej wartości może pomóc w osłabianiu potencjalnych zagrożeń dla zdrowia, zwykle związanych z przejściem w lata seniorskie.

Psychologowie odkryli, że zwiększanie samooceny może zmniejszyć ryzyko problemów zdrowotnych u seniorów. Uczeni badali zmiany w samoocenie w czasie. Odkryli, że gdy spadło, poziom , hormonu , wzrastał - i odwrotnie. Taka relacja zaś była szczególnie silna w przypadku uczestników, którzy już kiedyś doświadczali stresu lub .

W ramach badań co 24 miesiące przez cztery lata u 147 osób w wieku powyżej 60 lat zmierzono poziom kortyzolu, samoocenę, stres i objawy depresji. Samoocenę mierzono za pomocą standardowych pytań, takich jak o to, czy uczestnik czuł się bezwartościowy. W testach uwzględniono również czynniki osobiste i zdrowotne, takie jak status ekonomiczny, to, czy uczestnik był w związku małżeńskim, czy stanu wolnego oraz ryzyko śmierci.

Wyniki pokazały, że utrzymanie lub nawet poprawa poczucia własnej wartości może pomóc w zapobieganiu kłopotom zdrowotnym. - Ponieważ poczucie własnej wartości jest związane z dobrym stanem psychicznym i fizycznym, polepszenie samooceny mogłaby być idealnym sposobem zapobiegania problemom zdrowotnym w późniejszym życiu - mówią eksperci.

- Chociaż łatwiej powiedzieć, niż zrobić, warto zachęcać seniorów, by nawiązywali więcej przyjaźni lub by po prostu wzmocnili poczucie własnej wartości - mówią uczeni. Z praktycznego punktu widzenia takie kroki poprawiają samoocenę.

Podczas gdy badanie dotyczyło poziomu kortyzolu, dalej można by zbadać funkcję odpornościową, aby wyjaśnić, w jaki sposób wzrost samooceny może przyczyniać się do lepszego zdrowego starzenia się.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy