Strona głównaStyl życiaSilny stres sprzyja decyzjom o pomocy ofiarom

Silny stres sprzyja decyzjom o pomocy ofiarom

Psycholodzy odkryli, że stres w obliczu niesprawiedliwości może skłonić nasz mózg w stronę altruizmu.
Silny stres sprzyja decyzjom o pomocy ofiarom  [fot. lauwahyuen from Pixabay]
Karanie innych wymaga więcej wysiłku poznawczego, niż . Badania pokazują, że będąc zestresowanymi świadkami aktu niesprawiedliwości, ludzie zwykle zachowują się bezinteresownie, woląc pomóc ofierze niż karać sprawcę. To zgodne z teoriami głoszącymi, że odrębne sieci mózgowe maja związek z intuicyjnymi, szybkimi i przemyślanymi decyzjami, choć nie jest jasne, w jaki sposób mózg świadka dokonuje kompromisu pomiędzy pomaganiem innym a karaniem innych.

Aby lepiej zrozumieć procesy neuronowe prowadzące do interwencji, eksperci zaprosili do badań kilkadziesiąt osób. Uczestnicy byli badani za pomocą skanera fMRI (funkcjonalnego rezonansu magnetycznego), podczas obserwowania, jak ktoś decydował, jak rozdzielić darowiznę pieniężną między siebie a inną osobę, która musiała biernie zaakceptować propozycję. Następnie uczestnik podejmował decyzję, czy odebrać pieniądze pierwszej postaci i dać je drugiej. Mniej więcej połowa uczestników zanurzyła ręce w lodowatej wodzie na trzy minuty tuż przed rozpoczęciem zadania, aby wywołać u nich stres.

Silny wpływał na podejmowanie decyzji w skrajnie nieuczciwych sytuacjach, gdy uczestnik był świadkiem, jak ktoś zatrzymał zdecydowaną większość gotówki, którą miał się z podzielić. Naukowcy zaobserwowali wyższą aktywację grzbietowo-bocznej kory przedczołowej - obszaru mózgu zwykle powiązanego z mentalizacją (aktywnością wyobrażeniową) i podejmowaniem decyzji - gdy zestresowani uczestnicy decydowali się ukarać przestępcę. Jak się okazało, silny stres zmniejsza skłonność do kary, zwiększając prawdopodobieństwo, że ktoś zamiast tego pomoże ofierze.

Według autorów karanie innych wymaga więcej namysłu, kontroli poznawczej i polegania na obliczeniach niż pomaganie ofierze. Potwierdzają się wnioski, że osoby zestresowane wykazują tendencję do większej współpracy i , być może dlatego, że poświęcają więcej swoich zasobów poznawczych na podejmowanie decyzji, jak pomóc ofierze, zamiast na karanie przestępcy.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy