Strona głównaStyl życiaSkąd biorą się przekonania religijne? Odpowiedzialny może być niepokój

Skąd biorą się przekonania religijne? Odpowiedzialny może być niepokój

Uczucie niepokoju może kierować naszą uwagę i pamięć na to, co nadprzyrodzone, np. bogów, mówią uczeni z University of Otago.
Skąd biorą się przekonania religijne? Odpowiedzialny może być niepokój
W badaniu wzięło udział 972 uczestników, którzy wypełnili internetowy test przypominania, Autorzy chcieli sprawdzić, czy skłonność do przywoływania czynników nadprzyrodzonych była silniejsza u osób doświadczających niepokoju, czy też u tych, którzy nie zmagali się z .

Jak się okazało, ci, którzy odczuwali niepokój, częściej wspominali istoty z nadprzyrodzonymi zdolnościami niż kogoś innego.

- to emocja, która wyewoluowała, abyśmy zwracali większą uwagę na potencjalne zagrożenia, więc kiedy czujemy niepokój, bóg, który potrafi czytać w naszych myślach i karać nas za nie lub zalewać Ziemię, jest obecny w naszym umyśle - mówi psycholog dr Thomas Swan.

Już wcześniejsze badania wykazały, że lęk może prowadzić do nasilenia wiary religijnej, a wyjaśnieniem jest to, że zapewnia komfort. Jednak z tak zwaną „teorią komfortu" wiążą się pewne problemy: dlaczego bogowie karzą i istnieje piekielne życie pozagrobowe, skoro takie aspekty religii wcale nie są pocieszające?

Dr Swan uważa, że teoria ta jest też wadliwa w wyjaśnieniu, co następuje między uczuciem niepokoju i wierzeniem. To badanie wskazuje, że pierwszy element procesu obejmuje poznawcze skutki lęku, które sprawiają, że ludzie zwracają uwagę na zagrożenia i przywołują to, co nadprzyrodzone.

- W naszych poprzednich badaniach odkryliśmy, że istoty nadprzyrodzone są postrzegane jako potencjalnie zagrażające, ponieważ mogą zniekształcić to, czego oczekujemy od świata. Obecne testy potwierdzają, że poznawcze skutki lęku obejmują też zagrożenie, jakie mogą stwarzać takie istoty - mówi dr Swan.

- Jak na ironię, wydaje się, że teoria komfortu jest nieco zacofana: niespokojni ludzie, przynajmniej początkowo, są zafascynowani przerażającymi cechami bogów, co może wyjaśniać, dlaczego tak wielu bogów w naszych religiach odznacza się przerażającymi przymiotami. Sądzimy, że pocieszenie pojawia się później, gdy niektórzy ludzie przekształcają swój pogląd na bóstwo w coś bardziej przyswajalnego i co sprawia, że ssą szczęśliwsi - uważa dr Swan.

Według autorów, inne nadprzyrodzone koncepcje - takie jak , parapsychologia i astrologia - będą podlegały tym samym mechanizmom, ponieważ także w niepokojący sposób przeciwstawiają się naszym oczekiwaniom dotyczącym tego, co jest możliwe.
Wszyscy powinniśmy być uważni w odniesieniu do tego, jak zaczęliśmy wierzyć w to, w co wierzymy; zwłaszcza osoby z zaburzeniami lękowymi, które przez większość czasu odczuwają niepokój - powinny mieć świadomość tego, co ich przyciąga i dlaczego. Czytanie powieści fantasy może być bowiem nieszkodliwe, ale jeśli ktoś dołącza do sekty, to najwyższy czas na refleksję. To samo dotyczy ludzi bez zaburzeń, którzy znajdują się w sytuacjach niepokoju, takich jak hospitalizacja lub kłopoty finansowe - mówi dr Swan.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy