Strona głównaStyl życiaSkuteczny "lek" na stres - wyjście na zewnątrz

Skuteczny "lek" na stres - wyjście na zewnątrz

Siedzenie w czterech ścianach nie sprzyja dobremu samopoczuciu psychicznemu, a większy kontakt z naturą ma zbawienny wpływ na naszą psychikę. Jeśli chcesz osłabić stres, nie przesiaduj na kanapie przed telewizorem - wyjdź choćby na spacer dokoła bloku.
Skuteczny "lek" na stres - wyjście na zewnątrz [Fot. highwaystarz - Fotolia.com]
„Pigułka" w postaci przebywania na świeżym powietrzu ma silne właściwości antystresowe, mówią badacze z University of Michigan.

Spędzanie czasu na łonie natury zmniejsza stres. Testy pokazały, że najskuteczniej poziom kortyzolu (hormonu ) obniża przebywanie co najmniej 20 - 30 minut w parku, lesie, na łące, czy innym naturalnym miejscu.

Uczestnicy badań przez 8 tygodni mieli przebywać w środowisku naturalnym w co najmniej 10 minut przez przynajmniej 3 razy w tygodniu. Poziom , hormonu stresu, mierzono na podstawie próbek śliny pobranych przed i po testach, raz na dwa tygodnie.

Badani mogli samodzielnie wybrać porę dnia, konkretny czas przebywania na zewnątrz oraz miejsce (określono je jedynie jako takie, które sprawiało, że czuli się w interakcji z naturą). Jednocześnie zminimalizowano czynniki, które mogą mieć wpływ na stres: nie uprawiano ćwiczeń aerobowych, a także unikano korzystania z , internetu, rozmów telefonicznych, rozmów i .

Okazało się, że wystarczyło 20-minutowe doświadczenie natury, aby istotnie obniżyć poziom kortyzolu, a spędzanie na łonie natury przez 20 do 30 minut obniżało ilość tego hormonu w największym tempie. Dłuższe przebywanie na zewnątrz dalej zmniejszało ilość kortyzolu, ale wolniej.

Według autorów, uzyskane wyniki mogą pomóc we wzbogacaniu terapii prowadzonych w związku z depresją, zaburzeniami lękowymi i innymi podobnymi problemami.
Wyniki badań są dostepne w magazynie Frontiers in Psychology.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy