Strona głównaStyl życiaSkuteczny sposób na ból... przeklinanie

Skuteczny sposób na ból... przeklinanie

Wypowiadanie niecenzuralnych słów daje szybki krótkotrwały efekt osłabienia odczuwanego bólu.
Skuteczny sposób na ból... przeklinanie [Fot. zatevakhin - Fotolia.com]
Jak ustalili psycholodzy z University of Keele w Wielkiej Brytanii, przeklinanie może osłabić ból. Co ciekawe, silniejszy efekt ma w przypadku ludzi, którzy na co dzień nie używają wulgarnego języka.

Odkrycie potwierdza ustalenia sprzed kilku lat, zgodnie z którymi ludzie byli w stanie dłuzej wytrzymać w lodowato zimnej wodzie, jeśli wielokrotnie powtarzali przekleństwa, niż gdy wypowiadali jakieś neutralne słowo.

W nowych testach okazało się ponadto, że nasilniejszy odnotowywano u osób, które rzadko używały przekleństw w codziennym życiu. W przypadku ludzi siarczyście przeklinających, wypowiadajcych dziennie około 60 przekleństw, efekt był niewielki - mniej więcej taki, jak artykułowanie cenzuralnych słów.

Skąd takie rezultaty? Według uczonych przeklinanie pomaga wytrzymać z powodu reakcji emocjonalnej. Silne prowadzą do wywołanej stresem analgezji, czyli zmniejszeniem bólu z powodu przypływu adrenaliny, który jest naturalną reakcją organizmu na stres. Rzadko wypowiadane przekleństwa mają u artykułujących je silny efekt stresujący, tj. niosą za sobą silny ładunek emocjonalny, co obniża poziom odczuwanego bólu. U tych, którzy na co dzień motają przekleństwami, słowa te nie wiążą się z tak zwiększonymi emocjami.

Zwykle komunikowanie się za pomocą języka aktywuję korę mózgu, czyli najbardziej zewnętrzną jego strukturę, przeklinanie jednak prowadzi do aktywacji głębszych obszarów mózgu.

O badaniach napisano w magazynie The Journal of Pain.

Na podstawie: ;

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy