Strona głównaStyl życia"Śląskie Szmaragdy" dla Kazimierza Kutza i Jana Hermy

"Śląskie Szmaragdy" dla Kazimierza Kutza i Jana Hermy

Tegorocznymi laureatami "Śląskich Śzmaragdów" są prof. Jan Herma oraz Kazimierz Kutz. Wyróżnienie jest przyznawane przez diecezję katowicką Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ludziom wznoszącym się ponad podziały religijne, narodowościowe i kulturowe.
Reżyser i parlamentarzysta Kazimierz Kutz został wyróżniony „całokształt dokonań artystycznych i politycznych na rzecz budowania mostów ponad podziałami religijnymi, narodowościowymi, kulturowymi oraz za dostarczanie przeżyć duchowych i artystycznych, kształtujących godność ludzką, patriotyzm, szacunek dla różnorodności, normalność w stosunkach międzyludzkich”, zaś rzeźbiarz, twórca pomników, pedagog Jan Herma - za "twórcze dokonania, które znacząco wpisują się w kulturowe przesłanie daleko wybiegające poza region Śląska" - czytamy w uzasadnieniu Kapituły Nagrody.

Uroczystość wręczenia „Śląskiego Szmaragdu 2011”, odbyła się podczas uroczystego nabożeństwa w dniu 31 października, czyli w Święto Reformacji, w poniedziałek, w katedrze ewangelickiej Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach.

Każdego roku nagrody wręczane są dwom osobom ze Śląska, jednej wyznania protestanckiego i drugiej spoza tego Kościoła, za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ekumenizmu, tolerancji, pojednania między narodami i integracji europejskiej. Dotychczas „Śląskim Szmaragdem” zostali uhonorowani: Jerzy Buzek, arcybiskupi katoliccy Damian Zimoń i Alfons Nossol, Jerzy Pilch, Krzysztof Karwat, Ewa Chojecka, Grażyna Szewczyk, Julian Gembalski, Jan Harasimowicz, Jan Malicki, Ryszard Gabryś, Adam Małysz, Dorota Simonides, Marcin Tyrna.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy