Strona głównaStyl życiaSłynne "selfie" realnie poprawia nam nastrój

Słynne "selfie" realnie poprawia nam nastrój

Jeśli chcesz sobie poprawić humor, może zrobić selfie i umieścić je na Facebooku lub innym portalu społecznościowym. Tylko tyle wystarczy, by lepiej się poczuć – twierdzą uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Słynne "selfie" realnie poprawia nam nastrój [© De Visu - Fotolia.com]
Wiele ostatnich badań koncentrowało się na efektach korzystania z nowych technologii i część z nich wykazało, że może to mieć niekorzysnte działanie dla naszego dobrostanu psychicznego. Niektóre aspekty korzystania z nowoczesnych urządzeń mają jednak odwrotne skutki – poprawiają nam . Przykładem może być robienie – osłabia i wprawia w lepszy .

Rozmaite technologiczne gadżety mogą przydać nam psychologicznych korzysci, uważają amerykańscy uczeni. Przez cztery tygodnie monitorowali nawyki ponad 40 osób. Uczestnicy mieli zachowywać się naturalnie i niczego nie zmieniać w swoim rozkładzie dnia. W smatfonach badanych zainstalowano aplikację, która umożliwiała bieżącą analizę stanu emocjonalnego uczestników przez siedem dni. Przez kolejne trzy tygodnie mieli oni stosować inną aplikację, która pozwalała na rejestrację emocji za poocą samodzielnie wykonywanych zdjęć. Poza tym osoby biorące udział w badaniu miały kilka razy dziennie zdawać autorelację z tego, jaki mają humor.

Uczestników podzielono dalej na trzy grupy. Jedna miała robić sobie selfie, druga fotografować coś, co poprawia im nastrój, a trzecia robić zdjęcia tego, co sprawia, że ktoś inny jest szczęśliwy.

W ten sposób w dość krókim okresie badacze uzyskali niemal 3 tysiace zdjęć do analizy. Okazało się, że regularne fotografowanie siebie lub czegoś kojarzonego z radością daje dobre skutki dla stanu emocjonalnego. Szczególnie ci, którzy wykonywali selfie, czuli się o wiele bardziej komfortowo i byli bardziej pewni siebie. Co więcej, czuli sie spokojniejsi, deklarowali niższy poziom lęku oraz większe . Nie bez znaczenia było publikowanie zdjęć – dzielenie się z innymi fotografiami, na których uczestnicy wyglądal na zadowolonych, w istocie poprawiało ich nastrój.

Badania opublikowano w czasopiśmie .

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy