Strona głównaStyl życiaŚmiech "lekiem" na stres

Śmiech "lekiem" na stres

Ludzie, którzy często na co dzień się śmieją, mogą lepiej radzić sobie ze stresującymi wydarzeniami, mówią uczeni z Uniwersytecie w Bazylei.
Śmiech "lekiem" na stres [fot. stux from Pixabay]
Szacuje się, że ludzie śmieją się zwykle 18 razy dziennie: zazwyczaj podczas interakcji z innymi i w związku z odczuwaniem przyjemności. Odnotowano również różnice związane z porą dnia, wiekiem i płcią, przykładowo, kobiety uśmiechają się średnio częściej niż mężczyźni. Teraz psycholodzy z Uniwersytetu w Bazylei przeprowadzili badanie dotyczące związku między stresującymi wydarzeniami a .

Do badania wykorzystano aplikację, która poprzez sygnał dźwiękowy dawała znać uczestnikom, by udzielili odpowiedzi na określone pytania osiem razy dziennie w nieregularnych odstępach czasu przez 14 dni. Pytania dotyczyły częstotliwości i intensywności śmiechu oraz jego przyczyny, a także wszelkich stresujących wydarzeń lub symptomów .

Dzięki temu można było sprawdzić związki między śmiechem, stresującymi wydarzeniami oraz fizycznymi i psychicznymi objawami stresu (np. „boli mnie głowa" lub „czułem się niespokojny") w codziennym życiu.

Jak się okazało, w fazach, w których badani często się śmiali, stresujące wydarzenia wiązały się z mniejszymi objawami subiektywnego stresu. Co ciekawe jednak, nie odkryto żadnego wpływu intensywności śmiechu na symptomy stresu. „Może to być spowodowane tym, że ludzie lepiej oceniają częstotliwość śmiechu niż jego intensywność w ciągu ostatnich kilku godzin", mówi zespół badawczy.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Plos One.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy