Strona głównaStyl życiaŚmiech pomaga zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Śmiech pomaga zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Oglądanie zabawnego filmu lub sitcomu, który wywołuje śmiech, pozytywnie oddziałuje na funkcję naczyń. Odwrotny skutek daje obejrzenie filmu, który powoduje stres.
Śmiech pomaga zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych [fot. Alexa from Pixabay]
- Pomysł na sprawdzenie wpływu pozytywnych emocji, takich jak , pojawił się po tym, gdy odkryto, że stres psychiczny powoduje zwężenie naczyń krwionośnych - mówi prof. Michael Miller z University of Maryland School of Medicine.

Kilkaset osób z chorobami serca lub bez nich wypełniło kwestionariusz dotyczący humoru sytuacyjnego. Przykładowo, pytano o reakcję danej osoby w sytuacji, gdyby na jakimś spotkaniu pojawił się ktoś w takich samych ubraniach. Ludzie z chorobami serca byli o 40 proc. mniej skłonni uznać te sytuacje za zabawne. Lekarze uznali więc, że warto sprawdzić, czy śmiech może bezpośrednio wpływać na funkcjonowanie naczyń.

Jednego dnia uczestnicy oglądali fragmenty zabawnego filmu, np. „Sposób na blondynkę", a innego fragmenty wojennego przygnębiającego „Szeregowca Ryana".

Kiedy ludzie oglądali stresujący film, ich wyściółka naczyń krwionośnych wykazywała niezdrową reakcję zwaną zwężeniem naczyń, która zmniejsza przepływ krwi. To odkrycie potwierdza poprzednie badania sugerujące związek między i zwężeniem naczyń. Tymczasem po obejrzeniu zabawnego filmu wyściółka naczyń krwionośnych rozszerzyła się.

Wykonano ponad 300 pomiarów i odkryto 30-50 proc. różnicy w średnicy naczyń krwionośnych między fazami śmiechu (rozszerzenie) i stresu psychicznego (zwężenie). - Nasilenie zmian, które zaobserwowaliśmy w śródbłonku po śmiechu, była podobna do korzyści, które obserwuje się przy lub stosowaniu - mówi prof. Miller.

Śródbłonek ma istotny wpływ na napięcie naczyń krwionośnych i reguluje przepływ krwi, krzepnięcie oraz zagęszczenie krwi, jak również wytwarza związki chemiczne w odpowiedzi na urazy i stany zapalne. Odgrywa także ważną rolę w rozwoju .

- Śródbłonek pierwszy ulega zmianom w rozwoju czyli stwardnieniu tętnic, więc jest możliwe, że regularny śmiech może być elementem zdrowego stylu życia i zapobiegać chorobom serca. Innymi słowy, jedz warzywa, ćwicz i codziennie się śmiej - mówi prof. Miller.

Jakkolwiek wyniki pomiarów przepływu krwi w tętnicy ramiennej wydają się ukazywać związek między śmiechem i stanem naczyń, potrzeba dalszych, aby ustalić, czy pozytywne emocje zmniejszają ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych ponad dzisiejszy standard terapii, uważa prof. Miller.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy