Strona głównaStyl życiaŚmierć - jak mózg chroni nas przed paraliżującym strachem

Śmierć - jak mózg chroni nas przed paraliżującym strachem

Filozofowie i naukowcy od dawna interesują się tym, jak umysł przetwarza nieuchronność śmierci, zarówno poznawczo, jak i emocjonalnie. Można by się na przykład spodziewać, że przypomnienie o ludzkiej śmiertelności - powiedzmy nagła śmierć ukochanej osoby - wprawi nas w stan obezwładniającego strachu przed nieznanym. Tak się jednak nie zdarza. Jeżeli perspektywa śmierci jest tak niezrozumiała, dlaczego nie drżymy w ciągłym przerażeniu z tego powodu?
Śmierć - jak mózg chroni nas przed paraliżującym strachem [fot. Pexels from Pixabay]
Psychologowie mają kilka pomysłów na to, jak radzić sobie z egzystencjalnym strachem. Zgodnie z jednym z nich, tj. „teorią zarządzania strachem" mózg jest tak zaprogramowany, aby chronić nas przed paraliżem z powodu . Według tej koncepcji mózg pozwala nam myśleć o śmierci, a nawet zmienić sposób, w jaki żyjemy, ale nie kulić się w kącie w efekcie .

Automatyczna, nieświadoma część naszego mózgu w rzeczywistości chroni świadomy umysł. Jak działa? Psychologowie z Uniwersytetu Kentucky i z Florida State University przeprowadzili eksperymenty, aby zbadać egzystencjalny strach.

Eksperci poprosili uczestników, by zastanowili się nad tym, co fizycznie dzieje się po ich śmierci, i do wyobrażenia sobie, jak to jest być martwym. To eksperymentalny odpowiednik utraty ukochanej osoby i rozmyślań o .

Kiedy uczestnicy byli zajęci myślami o śmierci i umieraniu, równocześnie wypełniali serię testów słownych, których celem było wykorzystanie nieświadomych emocji. Na przykład mogli zostać poproszeni o uzupełnienie rdzenia słowa „jo_" („joy" po angielsku oznacza „radość"). Mogli stworzyć neutralne słowo, takie jak „job" - czyli praca lub „jog" - czyli bieganie, lub wybrać emocjonalne słowo „radość". Znacznie częściej wybierali to ostatnie.

W podobnym teście zobaczyli na ekranie słowo „szczeniak" i natychmiast musieli wybrać najlepiej pasujące słowa „chrząszcz" lub „parada". Chrząszcz jest bliższy szczeniakowi w znaczeniu, ale parada jest bliższa pod względem emocjonalnym. W takim eksperymencie wyniki reprezentują pracę nieświadomego umysłu.

Uczestnicy zajęci myślami o śmierci wcale nie byli przygnębieni. Wręcz przeciwnie: znacznie częściej przywoływali pozytywne skojarzenia emocjonalne, a nie neutralne lub negatywne. Według psychologów sugeruje to, że mózg mimowolnie wyszukuje i aktywuje przyjemne, pozytywne informacje z banków pamięci, aby pomóc mu uporać się z niezrozumiałym zagrożeniem.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć