Strona głównaStyl życiaŚmierć w domu bardziej komfortowa niż w szpitalu

Śmierć w domu bardziej komfortowa niż w szpitalu

Ludzie sędziwi spokojniej odchodzą we własnym domu lub w domu opieki niż w szpitalu, mówią eksperci z University of Cambridge.
Śmierć w domu bardziej komfortowa niż w szpitalu [fot. maggyona from Pixabay]
Wraz ze wzrostem średniej długości życia coraz więcej osób umiera w coraz sędziwym wieku, będąc dotkniętymi wieloma schorzeniami, takimi jak , choroby serca i nowotwory, które komplikują opiekę nad nimi pod koniec ich życia.

Seniorzy żyjący z demencją często zmagają się z wieloma objawami, gdy zbliżają się do końca życia, a jeśli objawy te nie są kontrolowane, mogą zwiększać stres i osłabiać jakość życia danej osoby.

Jakkolwiek niektórzy woleliby umrzeć w domu, wielu najsędziwszych ludzi (w wieku powyżej 85 lat) faktycznie odchodzi w szpitalach lub innych placówkach. Częściej na domowe otoczenie odchodzenia mogą liczyć osoby młodsze.

Na Uniwersytecie Cambridge przeanalizowano powiązania między czynnikami potencjalnie związanymi z komfortem podczas choroby sędziwych ludzi (niepełnosprawnością fizyczną i poznawczą, miejscem opieki) oraz miejscem śmierci. Jak się okazało, tylko jeden na 10 uczestników zmarł bez objawów , , depresji, majaczenia lub dezorientacji, większość ludzi zaś doświadczyła dwóch lub więcej z tych objawów podczas umierania. Spośród symptomów, które można leczyć, ból był osłabiany większości przypadków, ale skutecznie tylko u połowy pacjentów; równocześnie niewielki procent osób z depresją otrzymał leczenie mające na celu zmniejszenie tych symptomów.

W porównaniu z osobami, które zmarły w szpitalu, prawdopodobieństwo komfortowej było czterokrotnie wyższe w przypadku pacjentów uzyskujących opiekę u schyłku życia w domu opieki lub we własnym domu.
To, jak troszczymy się o najstarszych członków społeczeństwa pod koniec ich życia, stanowi jeden z głównych problemów społeczeństw na całym świecie - mówi dr Jane Fleming z Departamentu Zdrowia Publicznego i Podstawowej Opieki Zdrowotnej Wielkiej Brytanii. - Wielka Brytania nie jest jedynym krajem, w którym potrzebny jest pilna analiza finansowania opieki długoterminowej osób starszych, a także szkolenia i rozwoju personelu w tym często niedocenianym sektorze - dodaje dr Fleming.
- To pocieszające, że większość bardzo sędziwych ludzi z naszego badania, w tym osoby z demencją, może się czuć komfortowo pod koniec życia, jednak musimy zrobić więcej, aby zapewnić wszystkim godną śmierć, gdziekolwiek się znajdują - wskazuje dr Fleming.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy