Strona głównaStyl życiaSny odzwierciedlają wspomnienia i naprawdę pokazują przyszłość...

Sny odzwierciedlają wspomnienia i naprawdę pokazują przyszłość...

Sny mogą „pokazywać" przyszłe wydarzeniac, wykorzystując wspomnienia wielu wcześniejszych realnych doświadczeń.
Sny odzwierciedlają wspomnienia i naprawdę pokazują przyszłość...
Sny wynikają z procesu, który łączy fragmenty wielu doświadczeń życiowych i przewiduje przyszłe wydarzenia, mówią znawcy tematu.

Badania pokazują, że niemal połowa snów jest powiązana z różnymi przeszłymi doświadczeniami. Okazuje się również, że 25,7 proc. marzeń sennych ma związek z konkretnymi zbliżającymi się wydarzeniami, a 37,4 proc. snów nawiązujących do przyszłych zdarzeń dodatkowo dotyczyło jednego lub kilku konkretnych . Sny zorientowane na przyszłość stają się proporcjonalnie częstsze w późniejszych godzinach nocnych.
Ludzie od tysiącleci starają się zrozumieć znaczenie . My zaś mamy nowe dowody na to, że sny odzwierciedlają funkcję przetwarzania . Chociaż od dawna wiadomo, że sny zawierają fragmenty przeszłych doświadczeń, nasze dane sugerują, że przewidują również prawdopodobne przyszłe wydarzenia - mówi dr Erin Wamsley z Uniwersytetu Furmana w Greenville w Południowej Karolinie.
W ramach testów kilkadziesiąt osób spędziło noc w laboratorium, podczas której oceniono ich sen za pomocą polisomnografii. Uczestników budzono nawet do 13 razy, aby opowiadali o swoich doświadczeniach podczas zasypiania, snu REM i fazy nie-REM. Następnego ranka badani zidentyfikowali i opisali realne doświadczenia leżące u podstaw każdego marzenia sennego zgłaszanego nocą.

- To nowy opis tego, w jaki sposób umysł podczas snu czerpie jednocześnie z wielu źródeł życia na jawie, wykorzystując fragmenty przeszłych doświadczeń do konstruowania nowych scenariuszy przewidujących przyszłe wydarzenia - mówi dr Wamsley.

Według autorki, proporcjonalny wzrost snów zorientowanych na przyszłość w późniejszych godzinach nocnych może być „napędzany" przez czasową bliskość nadchodzących wydarzeń. Jakkolwiek takie sny rzadko przedstawiają realistycznie przyszłe sytuacje, aktywacja i rekombinacja fragmentów pamięci związanych z przyszłością może pełnić funkcję adaptacyjną.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy