Strona głównaStyl życiaSondaż: Wielkanoc w oczach Polaków

Sondaż: Wielkanoc w oczach Polaków

Wielkanoc należy do najbardziej lubianych i darzonych szczególną atencją dni świątecznych w naszym kraju. Znajduje to potwierdzenie w wynikach wielkanocnego wspólnego sondażu Pentor RI i TVN CNBC Biznes.
Prawie połowa Polaków (47 proc.), mając do wyboru dość obszerną listę świąt i uroczystości państwowych, kościelnych, ponadnarodowych, rodzinnych i osobistych, wskazuje święta Wielkiej Nocy jako najbardziej przez siebie lubiane. Wyższym odsetkiem wskazań (73 proc.) szczycą się jedynie święta Bożego Narodzenia. Święta Wielkanocne wyraźnie dystansują takie uroczystości, jak imieniny i urodziny (20 proc.), śluby i wesela (12 proc.), Sylwester i Nowy Rok (12 proc.), czy Dzień Matki (7 proc.).

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat obserwujemy spadek popularności zarówno świąt Wielkiej Nocy, jak i Bożego Narodzenia. Dla porównania: w 1996 roku Wielkanoc zaliczało do dwóch najbardziej lubianych świąt i uroczystości 61 proc., a Boże Narodzenie - 89 proc. Polaków. To znak przemian mentalności Polaków, wskazujący na malejące znaczenie katolickiej tradycji. Dotyczy to zwłaszcza młodej generacji, bowiem święta Wielkiej Nocy najbardziej lubi 30 proc. osób przed 30 - tką, 49 proc. w wieku średnim (30-49 lat) i 57 proc. starszych, po 50-tce.

Tegoroczne święta Wielkanocne będą przez większość Polaków obchodzone tak samo uroczyście, jak w latach poprzednich (65 proc.), chociaż cieszą tak samo jak przed rokiem już nieco mniej rodaków (59 proc.). Deklaracje mniej radosnych i uroczystych świat Wielkiej Nocy rosną wraz z wiekiem ankietowanych, a maleją wraz ze wzrostem poziomu wykształcenia, uzyskiwanymi dochodami i wyższą pozycją w hierarchii społeczno - zawodowej.
Zdecydowana większość rodaków spędzi Wielkanoc w domu, w gronie własnej rodziny (51 proc.) lub częściowo w domu, a częściowo odwiedzając swych najbliższych (40 proc.). Podobnie zresztą było przed rokiem, co dobrze ilustruje ich typowo rodzinny charakter.

Dużo rzadziej święta te zamierzamy spędzić w gościnie u krewnych i znajomych (6 proc), a sporadycznie organizując sobie świąteczny wyjazd turystyczny w kraju lub za granicą (1 proc.). Pod tym względem wzory naszych wielkanocnych zachowań są stabilne i w zasadzie nie zmieniają się od lat.

Statystyczna polska rodzina przeznaczy na zorganizowanie tegorocznych świąt Wielkanocnych przeciętnie 380 złotych i większość ankietowanych (53 proc.) twierdzi, że jest to suma podobna do wydatkowanej w roku ubiegłym. W co czwartej rodzinie (24 proc.) wydatkowana suma nie przekroczy 200 złotych, w nieco więcej, niż co czwartej (27 proc.) będzie oscylowała w przedziale 201-400 złotych, w co piątej (20 proc.) w granicach 401 - 500 złotych, a co dziewiątej (11 proc.) będzie wyższa od 501 złotych, ale nie przekroczy tysiąca, natomiast w co 50-tej - będzie to suma wyższa od tysiąca złotych.

Najwięcej zamierzają wydać rodziny prywatnych przedsiębiorców (566 złotych), najmniej - rodziny o dochodach miesięcznych nie przekraczających 800 złotych (159 złotych). Relatywnie najmniej wydadzą osoby w wieku powyżej 50 lat (324 zł), osoby z wykształceniem podstawowym (287 zł), mieszkańcy Podkarpacia (327 zł) i Lubelszczyzny (331 zł) oraz rolnicy indywidualni (267 zł).

Niezależnie od planowanych wydatków znacząca część polskich rodzin (38 proc.) deklaruje, że podejmie starania, aby tegoroczne święta Wielkanocne były mniej kosztowne. Spośród nich ponad połowa chce mniej wydać na zakup żywności i gotowych produktów spożywczych, a prawie połowa zamierza więcej produktów i wypieków przygotować samemu w domu, kupując jedynie niezbędne składniki oraz ograniczając zakup różnych świątecznych dodatków i drobiazgów.

Zazwyczaj święta są także okazją do większych wydatków (np. ubrania, sprzęt RTV), ale w tym roku takich zakupów zbyt wiele nie będzie. Co czwarty ankietowany zapowiada, że ograniczy nawet wydatki na drobne prezenty dla dzieci, a 6 proc., że w tym roku wyjątkowo nie wyśle kartek świątecznych.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy