Strona głównaStyl życiaSpacer to trening - oto, jak szybko trzeba chodzić

Spacer to trening - oto, jak szybko trzeba chodzić

Od dawna wiemy, że regularny spacer to świetny trening, ale jak chodzić, by uzyskać najlepsze efekty? Eksperci ustalili, że sto kroków na minutę oznacza umiarkowany trening.
Spacer to trening - oto, jak szybko trzeba chodzić [Fot. Kara - Fotolia.com]
Jak ocenić, czy jest efektywnym ? Według uczonych z University of Massachusetts w Amherst, wykonywanie 100 do 130 kroków na minutę oznacza ćwiczenia na umiarkowanym poziomie.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, 150 minut w tygodniu aktywności o umiarkowanej intensywności, lub 75 minut intensywnych treningów pozwala na zachowanie dobrego zdrowia. Wiele badań dowiodło też, że spacerowanie może w doskonały sposób zagwarantować spełanianie rekomendacji WHO, pozostaje jednak pytanie o intensywność naszego marszu. Uczeni opracowali metodę, która pomoże ocenić poziom wysiłku podczas przechadzek.

Regularna aktywność jest niezbędna dla zachowania stanu zdrowia. Dzięki niej poprawia się funkcjonowanie układu sercowo-oddechowego, łatwiej jest utrzymać zdrową wagę oraz równowagę, co ma szczególne znaczenie dla ludzi w starszym wieku, u których ryzyko upadków i urazów jest bardzo wyoskie. Poza tym ćwiczenia osłabiają prawdopodobieństwo: , nadciśnienia tętniczego, , i niektórych form nowotworu.

Spacer jest jedną z najbardziej promowanych form wysiłku, bo nie wymaga ani specjalnych umiejętności, ani drogiego sprzętu, wystarczy para wygodnych butów i można iść... efekt zaś jest bardzo znaczący - regularny marsz pozwala zyskać ważne profity dla zdrowia.

W badaniach z udziałem osób w wieku 21-85 lat starano się ustalić zależność między szybkością chodzenia (określaną w krokach na minutę) a intensywnością wysiłku fizycznego (mierzonego poziomem procesów metabolicznych). Testy na bieżni polegały na stopniowym zwiększaniu prędkości do momentu, w którym uczestnicy osiągali 75 proc. maksymalnego tętna lub deklarowali . Jednocześnie przy pomocy kalorymetru mierzono wydatek energetyczny.

Ustalono, że wysiłek umiarkowany można wykonywać przy średnio 100 krokach na minutę, co dawało 3 MET (Metabolic Equivalent, jeden MET oznacza zużycie jednej kilokalorii energii przez jeden kilogram masy ciała w ciągu jednej godziny braku aktywności). Każde wzrost o dziesięć kroków na minutę oznaczał zwiększenie intensywności o 1 MET. Wysiłek intensywny wymagał 130 kroków na minutę i oznaczał 6 MET.

Wyniki badań są opublikowane w Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy