Strona głównaStyl życiaSposób na smutek - antropomorfizacja emocji

Sposób na smutek - antropomorfizacja emocji

Twórcy animacji „W głowie nie mieści" antropomorfizują emocje kierujące bohaterką: Radość, Strach, Gniew, Odrazę i Smutek. Okazuje się, że podobna strategia w realnym życiu może osłabić przykre odczucia.
Sposób na smutek - antropomorfizacja emocji [fot. Pixar, Inside out] Ludzie, którzy antropomorfizują , mogą oderwać się psychicznie od tej negatywnej i czują się mniej smutni.
Uczestników badań poproszono o napisanie o sytuacji, w której poczuli się bardzo smutni, na przykład po stracie bliskiej osoby. Następnie jedna grupa pisała o tym, kim byłby smutek, gdyby pojawił się jako osoba, tymczasem druga grupa pisała o tym, jak wyglądałby żal czy frasunek pod względem emocjonalnych i jakie dawałby skutki dla samopoczucia. Na koniec wszyscy ocenili poziom smutku w skali od 1 do 7. Okazało się, że osoby piszące o emocjach jako o osobach były mniej przygnębione.
Uczestnicy antropomorfizujący smutek opisywali tę emocję np. jako „małą dziewczynkę idącą powoli ze spuszczoną głową", „bladą osobę bez uśmiechu", czy „kogoś z siwymi włosami i zapadniętymi oczami" - mówi Li Yang z Uniwersytet Teksasu w Austin. - W ten sposób ludzie zaczynają myśleć o emocjach jako o osobach oddzielonych od siebie, co sprawia, że czują się bardziej oderwani od przygnębienia - dodała Yang. Podobne efekty uzyskano także wtedy, taki sposób postępowania zastosowano do .
Zbadano też, czy zmniejszenie smutku prowadzi do lepszej samokontroli przy podejmowaniu decyzji. Przykładem były zakupy i wybory dietetyczne. Okazało się, że osoby, którym udało się zmniejszyć przykrą emocję, częściej wybierały zdrowsze dania, a także kierowały się praktycznymi pobudkami przy zakupie nowego sprzętu komputerowego, podczas gdy smutni ludzie podchodzili do nowego nabytku mniej racjonalnie.
Nasze badanie sugeruje, że antropomorfizowanie smutku może być nowym sposobem regulowania tych emocji. Taki sposób myślenia może pomóc ludziom poczuć się lepiej i oprzeć się pokusom, co przyniesie im korzyści w dłuższej perspektywie - komentuje Yang.
Na podstawie:

Zdjęcie z filmu "W głowie się nie mieści", reż. Pete Docter, Pixar.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy