Strona głównaStyl życiaSposób na starość - taniec

Sposób na starość - taniec

Z nowych badań wynika, że starsze osoby, które regularnie ćwiczą, mogą odwrócić oznaki starzenia się w mózgu. Najsilniejsze efekty w tym zakresie wydaje się mieć taniec.
Sposób na starość - taniec [Fot. zinkevych - Fotolia.com] Ćwiczenia mają korzystny wpływ na spowolnienie lub nawet przeciwdziałanie związanemu z wiekiem pogorszeniu zdolności umysłowych i fizycznych, wyjaśniają uczeni z Niemieckiego Centrum Chorób Neurodegradacyjnych w Magdeburgu.

Szczególnie dwa rodzaje ćwiczeń fizycznych, i trening wytrzymałościowy zwiększają obszar mózgu, który zwykle kurczy się wraz z wiekiem. Jedynie taniec zaś powodował zauważalne zmiany pod względem poprawy równowagi.

W ramach badań starsi uczestnicy w średnim wieku 68 lat przez półtora roku regularnie uczestniczyli w kursie tańca, podejmowali trening wytrzymałości oraz zwiększający elastyczność. U obu grup odkryto zwiększenie obszaru hipokampowego mózgu.

Ma to szczególne znaczenie, ponieważ hipokamp jest wyjątkowo wrażliwy na upływ czasu i ma związek z rozwojem takich chorób jak . Poza tym bierze udział w procesach zapamiętywania oraz , a także wpływa na zdolność zachowywania .

Już wiele wcześniejszych badań potwierdziło korzyści z ćwiczeń w walce z różnymi aspektami starzenia się. Teraz uczeni chcieli sprawdzić, jakie konkretnie treningi mogą dawać najlepsze rezultaty. Okazało się, że taniec wygrywa z innym rodzajem wysiłku. Dlaczego tak jest? Autorzy wyjaśnili, że uczestnicy ćwiczyli różne rodzaje tańca do odmiennych melodii i rytmów. Trzeba też było zapmiętać rozmaite układy, więc wysilić także umysł, nie tylko mięśnie. Niektóre zaś były bardzo wymagające. Te dodatkowe wyzwania mogły przydawać większych korzyści niż standardowe ćwiczenia.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Human Neuroscience.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy