Strona głównaStyl życiaSposoby na letnie przetwory

Sposoby na letnie przetwory

Lato w pełni, kramy na bazarkach kuszą bogactwem aromatycznych, dojrzałych warzyw i owoców. To znak, że czas na przygotowanie zimowych przetworów, dzięki którym również w mroźne dni będziemy mogli rozkoszować się zapachami i smakami lata! Najzdrowsze oczywiście będą te, które zrobimy sami, z naturalnych produktów. Oto kilka prostych tricków na przygotowanie przetworów, w łatwy sposób.
Bogactwo witamin drzemie w dżemie

W Internecie łatwo znaleźć przepisy na dżemy, konfitury czy marmolady. Trudniej jednak zabrać się za żmudne obieranie owoców. Ponadto, jak sprawić, aby nasze owoce się nie popsuły w kolejnych miesiącach?

Otóż sprytnym sposobem na przygotowanie jabłek czy gruszek jest specjalna obieraczka, która nie tylko błyskawicznie obierze owoce, ale także pokroi je w plastry i wytnie gniazda nasienne. Po usmażeniu czy ugotowaniu owoców i włożeniu naszych dżemów do słoików, , dzięki której dłużej zachowają świeżość. W tym celu wkładamy zakręcone słoiczki do garnka wypełnionego wodą i gotujemy. Po wyjęciu z gorącej kąpieli i ostudzeniu, przetwory będziemy mogli przechowywać w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu przez wiele miesięcy.

Kiszonki – powrót do korzeni

Do łask, w coraz to bardziej wyszukanych formach, wracają kiszonki, bardzo popularne w polskiej kuchni. Warto pamiętać, że i owoce są idealnym źródłem witamin oraz naturalnym probiotykiem zawierającym bakterie kwasu mlekowego, które zwiększają odporność organizmu na infekcje.

Można je przygotować nie tylko z ogórków czy kapusty, ale także z buraków, kalafiorów, marchwi, jabłek, śliwek, cytryn, rzodkiewek, pomidorów, cebuli czy czosnku. Wystarczy, że umieścisz je w większym słoju (duże sztuki możesz przekroić) i zalejesz solanką. Możesz dodać również koper, ziele angielskie, czosnek, jagody jałowca. Przyprawy nadają smak, ale mają też właściwości zdrowotne i konserwujące.

Przygotowanie królowej kiszonek – czyli kapusty wygląda nieco inaczej. Najpierw poszatkuj ją na specjalnej krajalnicy w bardzo cienkie paseczki. Potem w dużym słoju na przemian układaj warstwę mocno ubitej kapusty i przyprawy – sól, kminek, ziele angielskie, liść laurowy i tak aż do momentu, aż wypełnisz naczynie.

Pamiętaj, że przez pierwsze trzy dni kiszenie wymaga temperatury 15-20°C, a naczynie z kiszonką ma być uchylone, by uchodziły gazy – najlepiej przykryć je talerzykiem, a słój z kapustą dodatkowo zakryć gazą. Słoiki z warzywami i owocami możesz szczelnie zamknąć po paru dniach. Kapustę maksymalnie po 9-10 dniach przenieś do chłodnego miejsca, aby się nie przekwasiła – to spowolni proces fermentacji.

Suszone skarby


Jedną z najbardziej ekologicznych i zarazem najstarszych metod konserwowania żywności jest suszenie. To wyjątkowo prosta forma przetwarzania żywności, a owoce czy warzywa poddane takiemu procesowi na długo zachowują swój aromat i smak. Suszyć możesz praktycznie wszystko – od grzybów, jabłek, gruszek, po zioła i włoszczyznę. Dawniej układano produkty na słońcu, piecu kaflowym czy w piekarniku. Teraz bez problemu możesz je ususzyć w specjalnej suszarce do grzybów i owoców. Przed całym procesem pamiętaj, aby wszystko dokładnie przebrać, umyć i odsączyć: warzywa i owoce przy pomocy ręczników papierowych, a zioła – w suszarce do sałaty. Pamiętaj, aby nie myć wodą grzybów – wystarczy je dokładnie oczyścić. Prawidłowo wysuszone produkty są elastyczne i pękają dopiero przy przełamaniu. Powinno się je przechowywać w suchym i ciemnym miejscu, w szczelnie zamkniętym pojemniku, dzięki temu długo będziesz mógł cieszyć się ich smakiem. Suszone owoce mają niewielką wagę i stanowią zdrową alternatywę dla czekoladowego batonika, więc z powodzeniem możesz je później zabrać np. na wycieczkę rowerową czy zapakować dziecku do szkoły.

Domowe mrożonki


Do wybierz dojrzałe, ale nie przejrzałe, warzywa i owoce oraz zioła. Muszą być pozbawione plam i skaz. Owoce i warzywa (oprócz malin i poziomek) przed mrożeniem możesz umyć i osuszyć. Pamiętaj, aby zblanszować, czyli przelać gorącą wodą, twardsze warzywa: brokuły, buraki, kalafior, kukurydzę, marchewkę, paprykę, warzywa strączkowe oraz szparagi i szpinak. Produkty najlepiej mrozić w małych porcjach. Możesz je włożyć do pudełek po lodach albo do specjalnych worków próżniowych, które zamyka się przy pomocy pakowarki. Dzięki odciągnięciu powietrza dłużej zachowają świeżość i łatwiej się mrożą. Jeśli chcesz nadać sosom czy zupom niepowtarzalnego aromatu ziół, możesz je posiekać i przełożyć do foremek do lodu, a na koniec zalać odrobiną wody z oliwą.

Pyszne przetwory przywołają smaki lata nawet w najmroźniejszą zimę.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć