Strona głównaStyl życiaŚredni wiek jest obecnie bardziej stresujący niż kilka dekad temu

Średni wiek jest obecnie bardziej stresujący niż kilka dekad temu

Jeśli sądzisz, że życie jest teraz bardziej stresujące niż kilkadziesiąt lat temu, nie jesteś sam/a. Jeszcze zanim koronawirus zaczął się rozprzestrzeniać po świecie, badania wykazały, że życie może być teraz bardziej stresujące niż w latach 90-tych dwudziestego wieku.
Średni wiek jest obecnie bardziej stresujący niż kilka dekad temu
Na Penn State odkryto że w drugiej dekadzie XXI wieku w porównaniu z latami 90-tymi wieku XX nastąpił nieznaczny wzrost doświadczania codziennego stresu w każdym wieku. Kiedy jednak skoncentrowano się na osobach z grupy 45 - 64 lata, odnotowano gwałtowne zwiększenie się doświadczanego codziennie .

- Średnio w ubiegłej dekadzie zgłaszano około 2 procent więcej stresorów porównaniu do lat 90-tych. To około dodatkowy tydzień stresu w roku. Jednak naprawdę zaskoczyło nas deklarowanie znacznie większej ilości więcej stresorów w wieku średnim, około 19 procent więcej w 2010 roku niż w roku 1990- mówi prof. David M. Almeida z Penn State.

- Oczywiście, kiedy rozmawiasz z ludźmi, uważają, że w dzisiejszych czasach codzienne życie jest bardziej gorączkowe i mniej pewne. Chcieliśmy więc przeprowadzić analizy, aby przetestować te oceny - mówi prof. Almeida.

Porównano wywiady przeprowadzane z ludźmi w latach 90-tych i dziesięć lat temu. Uczestników pytano o podanie stresujących doświadczeń z ostatnich 24 godzin. Na przykład kłótnie z rodziną lub przyjaciółmi, czy uczucie przytłoczenia w domu lub w pracy. Badani oceniali też, jak silny był odczuwany przez nich stres i czy te stresory mogły wpływać na inne sfery ich życia.

Jak odkryto, dekadę temu ludzie deklarowali znacznie więcej codziennego stresu i gorsze samopoczucie w porównaniu do lat 90-tych XX wieku. Co więcej, uczestnicy znacznie silniej martwili się tym, że stres wpłynie na ich i plany na przyszłość.
Prof. Almeida przyznaje, że był zaskoczony nie tym, że ludzie byli teraz bardziej zestresowani niż w latach 90-tych, ale tym, która grupa wiekowa była najbardziej odczuwała ten wzrost.

- Sądziliśmy, że przy niepewności ekonomicznej życie może być bardziej stresujące dla ludzi młodych. Tymczasem zaobserwowaliśmy nasilenie stresu u ludzi w średnim wieku. Być może dlatego, że mają dzieci, które borykają się z niepewnym rynkiem pracy, a jednocześnie są odpowiedzialni za swoich rodziców. Jest to więc silna presja pokoleniowa - mówi prof. Almeida.

Kiedyś istniał stereotyp dotyczący osób doświadczających kryzysu wieku średniego z powodu strachu przed śmiercią i . Jednak stres w tym wieku może być spowodowany różnymi czynnikami. - Może to mieć związek z tym, że ludzie w średnim wieku są odpowiedzialni za wielu innych. Za swoje dzieci, za swoich rodziców, a nierzadko także za współpracowników. Z tą odpowiedzialnością zaś wiąże się więcej stresu na co dzień - wskazuje prof. Almeida.

Co więcej, według autora badań, dodatkowy stres może częściowo wynikać z „przyspieszenia życia" z powodu postępu technologicznego. Szczególnie może dawać się to we znaki w tak stresujących czasach, jak pandemia koronawirusa, kiedy ignorowanie wiadomości staje się niemożliwe. A to z kolei jest przytłaczające.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy