Strona głównaStyl życiaŚroda Popielcowa

Środa Popielcowa

Choć mało osób spędza ostatni dzień czasu zabaw na balowej sali, północ z wtorku na środę jest czasem granicznym, a różnica nastroju między mięsopustnym "wczoraj" a postnym "dziś" nadal jest odczuwana. Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post - 40 dniowy czas pokuty, wyciszenia i zadumy.
Dziś w zachodnich kościołach chrześcijańskich rozpoczyna się 40 dniowy okres pokutny zwany Wielkim Postem albo Czasem Pasyjnym.

Czas przygotowania do największego i najstarszego chrześcijańskiego święta jest niemal tak stary jak samo obchodzenie . Początkowo był przede wszystkim okresem poświęconym przygotowaniu katechumenów do chrztu (tradycyjnie przypadającym w ), by potem stać się czasem pokuty i nawrócenia również dla już ochrzczonych.

Okres Wielkiego Postu trwa 40 dni (nie wliczamy do niego niedziel, dlatego trwa on 6 tygodni i 4 dni - od Środy Popielcowej do Wielkiej Soboty). Jego początek jest zależny od daty Wielkanocy, która wypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. 40 dni ma znaczenie symboliczne - odwołuje się do czterdziestodniowego postu Jezusa, ale także do 40 lat, podczas których Izrael błądził w poszukiwaniu Ziemi Obiecanej.

Środa Popielcowa, która jest pierwszym dniem Wielkiego Postu jest także jednym z dwóch dni, w których w Kościele Katolickim obowiązuje post ścisły. Według kościelnych przepisów wolno wówczas jeść trzy posiłki w ciągu dnia, w tym jeden do syta. Oczywiście niedozwolone jest mięso. Z postu zwolnieni są chorzy, dzieci i osoby starsze. Jeszcze bardziej restrykcyjny jest post w Cerkwi prawosławnych - w poniedziałek po Niedzieli Pojednania, zwany "czystym poniedziałkiem" (w tym roku będzie dopiero 18 marca) powinno się powstrzymywać od jakiegokolwiek pokarmu.

Post w Środę Popielcową jest przestrzegany przez blisko trzy czwarte Polaków. Również inne tradycje początku okresu pokuty są nadal zachowywane. Choć Środa Popielcowa jest zwyczajnym dniem pracy, Polacy tłumnie uczestniczą w tym dniu w mszach i nabożeństwach. Statystyki wskazują, że frekwencja na mszach jest równa, a niekiedy nawet większa niż w "zwykłą" niedzielę, choć uczestnictwo we mszy w Środę Popielcową nie jest obowiązkowe.

Sam zwyczaj posypywania głów popiołem, od którego Środa Popielcowa wzięła swoją nazwę pochodzi z wczesnego średniowiecza, kiedy to posypywano popiołem głowy grzesznikom przed ich powrotem na łono Kościoła. Zwyczaj ten objął z czasem wszystkich wiernych (bo przecież wszyscy są grzeszni), by w końcu trafić na stałe do pierwszej wielkopostnej mszy. Popiół do posypywania głów wiernych sporządzany jest z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku. Popielec wprowadził do kalendarza katolickiego w VII wieku papież Grzegorz I, a obrządek ten wobec wszystkich wyznawców w 1091 roku został wprowadzony przez papieża Urbana II.

Do pokutnego okresu nawiązują także słowa księdza, przy posypywaniu głów - "Pamiętaj, prochem jesteś i w proch się obrócisz" i - znacznie częściej obecnie słyszane “Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Zmieniony zostaje także wystrój kościołów - w świątyniach katolickich obowiązują fioletowe szaty liturgiczne

Obecnie podczas obrzędu posypywania głów znacznie częściej można słyszeć wezwanie “Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, niż "Pamiętaj, prochem jesteś i w proch się obrócisz" - oba zdania nawiązują jednak silnie do pokutnego charakteru rozpoczynającego się właśnie okresu liturgicznego.

Niegdyś okres Wielkiego Postu był czasem wyjątkowo wielkiej pokuty, umartwień i wyrzeczeń. Przez cały okres postny nie można było jeść nie tylko mięsa (w niektórych rejonach także ryb) ale i zwierzęcych tłuszczów słodyczy, nie pito również alkoholu i powstrzymywano się od tzw. "uciech cielesnych". Milkły także muzyczne instrumenty, a śpiewało się tylko wielkopostne pieśni na nabożeństwach upamiętniających Mękę Pańską.
© zatletic - Fotolia.com
 
Strony : 1 2

Joanna Gacka / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Wynik dodawania (tylko niezalogowani):

JEDEN + DZIESIĘĆ =

Komentarze

 • 22:56:35, 09-03-2011 Janko48

  Doceniam wartości moralne tego dnia .Doceniam też oczekiwanie by w 40 dni człowiek się zastanawiał nad sensem życia w pośpiechu i pogoni za Pieniądzem . Czy to choć o drobinę zmieni Ludzi "polityków ",bo ostatnio raczej zaostrza się u nich pogoń?
 • 20:27:24, 10-03-2011 Eliza2

  Zmiana innych to zadanie szatana , celem postu jest zatrzymanie się i zastanowienie nad sensem swego życia. Nie naprawiajmy innych lecz siebie mawiał Prymas Wyszyński.
 • 12:19:43, 22-02-2012 elen49

  W dzisiejszym kazaniu,ksiądz szczególnie i kilkakrotnie podkreślał właśnie to,aby kazdy zmieniał siebie,aby zastanawiał się nad swoimi grzechami.
 • 13:05:58, 22-02-2012 Jarosław II

  Nad swoimi grzechami mogą się zastanawiać tylko ludzie wierzący. Nawet z "państwowej" definicji to wynika.
  grzech «w doktrynach religijnych: złamanie zakazu zagrożone sankcjami nadnaturalnymi»
 • 13:20:33, 22-02-2012 ansty

  To wszystko dla niektórych czcze słowa nic nie zmieni zatwardziałego umysłu, a tym bardziej serca!!!!
 • 13:32:02, 22-02-2012 Jarosław II

  Cytat:
  ansty
  To wszystko dla niektórych czcze słowa nic nie zmieni zatwardziałego umysłu, a tym bardziej serca!!!!
  Serce to tylko kawałek mięsa, bardzo lubię gulasz z serc. Z umysłu już trudniej coś zrobić kucharzowi, szczególnie z tego ścisłego.
 • 14:01:02, 22-02-2012 ewikomega

  Cytat:
  Doceniam wartości moralne tego dnia .Doceniam też oczekiwanie by w 40 dni człowiek się zastanawiał nad sensem życia w pośpiechu i pogoni za Pieniądzem . Czy to choć o drobinę zmieni Ludzi "polityków ",bo ostatnio raczej zaostrza się u nich pogoń?

  Artykuł ciekawy , ale napisany w poprzednim roku.  Poprawka do artykułu:

  w tym roku Wielkanoc przypada ósmego kwietnia
  ... zobacz więcej
 • 14:32:37, 22-02-2012 ewikomega

  Cytat:
  Eliza2
  Zmiana innych to zadanie szatana , celem postu jest zatrzymanie się i zastanowienie nad sensem swego życia. Nie naprawiajmy innych lecz siebie mawiał Prymas Wyszyński.
  ................................................ .....

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • SenioRowerowy Weekend
 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • EWST.pl
 • Akademia Pełni Życia
 • Pola Nadziei
 • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X