Strona głównaStyl życiaStany emocjonalne a uśmiech - wesoły wyraz twarzy wyraża ich kilka

Stany emocjonalne a uśmiech - wesoły wyraz twarzy wyraża ich kilka

Zazwyczaj dzielimy uśmiech na szczery i wymuszony, uczeni odkryli zaś, że może towarzyszyć kilku stanom emocjonalnym.
Stany emocjonalne a uśmiech - wesoły wyraz twarzy wyraża ich kilka [Fot. aytuncoylum - Fotolia.com] Przyjęło się, że jeśli to nie poczucie stoi za , nie jest on szczery, tymczasem ludzie uśmiechają się z różnych powodów, przy okazji kilku odmiennych stanów emocjonalnych, mówią psycholodzy z University of Wisconsin-Madison. Dlatego prosty podział na szczery i nieszczery uśmiech ogranicza interpretacje wyrazu twarzy.

Uczestnicy badań zinterpretowali tysiące wyrazów twarzy generowanych przez komputer, zmienianych przez aktywację przypadkowych kombinacji mięśni oraz, we wszystkich przypadkach, mięśni jarzmowych, które w największym stopniu odpowiadają za uśmiech, bo podnoszą kąciki ust. Dzięki temu sklasyfikować różne uśmiechy w trzy kategorie, z których każda charakteryzuje się aktywacją różnych mięśni i przekazuje różne komunikaty społeczne.

Pierwsza z grup to uśmiech nagrody. Jak mówią autorzy, wydaje się, że jest on bardzo intuicyjny i pojawia się np. w takich sytuacjach, gdy aprobujemy czyjeś zachowanie, czy dostrzegamy, że coś się komuś udało. Ten rodzaj uśmiechu cechuje się symetrycznym podniesieniem mięśni jarzmowych i lekkim podniesieniem brwi. Druga kategoria to uśmiech przynależności - komunikuje zrozumienie, potwierdzenie istnienie jakiejś relacji czy zależności. Odznacza się symetrycznym uniesieniem kącików ust, ale jest to szerszy uśmiech i usta wydają się cieńsze, a zęby nie są widoczne. Trzecia grupa to - podkreśla status społeczny, ma pokazać znaczenie danej osoby w hierarchii. Odznacza się ułożeniem warg w symetryczny łuk, podniesieniem brwi i policzków, wyraża lekkie szyderstwo.

O badaniach napisano w Psychological Science.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X