Strona głównaStyl życiaStarość daje pewne korzyści - sprawdź, jakie

Starość daje pewne korzyści - sprawdź, jakie

Zewsząd dowiadujemy się co robić, by zachować młody wygląd i stan umysłu, ale starość nie powinna być widziana w czarnych barwach. Owszem, może wiązać się ze spadkiem fizycznych możliwości, koniecznością walki z określonymi chorobami, czy pewnymi problemami poznawczymi, ale to nie jest cały jej obraz. Dla odmiany, zerknij, co można zyskać dzięki starszemu wiekowi.
Starość daje pewne korzyści - sprawdź, jakie [Fot. rock_the_stock - Fotolia.com] Nie musisz stawać do „wyścigu szczurów"

Zmieniły się uwarunkowania kulturowe i dzisiaj zancznie mocnij niż parę dekad temu kładzie się nacisk na konieczność odniesienia . Spójrz na ludzi młodych i w średnim wieku - zdjęcia z egzotycznych wakacji, nowe przedsięwzięcia zawodowe, nieustanne ćwiczenia, by mieć jak najsmuklejsze i najlepiej umięśnione ciało. Tymczasem jeszcze parę dekad temu wczasy w Bułgarii były czymś wyjątkowym, niemal wszyscy mieszkali w takich samych blokach lub domach po rodzicach, wreszcie można było przepracować w jednym zakładzie pracy do emerytury. Nie oznacza to, że nie trzeba było się starać, oj bywało ciężko, np. w kolejkach po buty. W każdym razie nie trzeba było ciągle dowartościowywać się zewnętrznymi oznakami sukcesu i nie odczuwało się pwszechnej presji dokonania czegoś wyjątkowego. Dzisiaj zaś to powszechne.

Bardziej cieszy cię życie

Badania psychologów wykazały, że starsi ludzi są bardziej pogodni i niż młodsi. Być może wynika to właśnie z mniejszej ilości obciążeń, jakie na nich spadają. Być może też przez lata wypracowali sobie dystans do świata i skuteczniej potrafią ignorować drobne codzienne niedogodności czy nieprzyjemne sytuacje. Ogólnie rzecz ujmując, seniorzy lepiej reagują na i czerpią z codziennego życia więcej .

Zniżki

Nie zapominajmy o zniżkach, np. na opłaty za przejazd komunikacją miejską czy PKP, bilet do kina lub teatru, wejściówki na basen, etc. Biedniejsi emeryci płacą niższy abonament radiowotelewizyjny, a wszystkie osoby po 75 roku życia, nie płacą go w ogóle. Wreszcie, seniorzy mogą liczyć na specjalne oferty kont bankowych i mają zniżkę na wyrobienie paszportu.

Więcej czasu na przyjemności

Współczesny młody człowiek rzadko może pzowolić sobie na takie „mitrężenie" czasu, jak spędzenie całego dnia na . Emeryt czy rencista zaś ma o wiele większą swobodę w planowaniu tego, jak wykorzysta czas. Prawdą jest, że może być bardzo ograniczony w tych projektach niezbyt wysokimi funduszami, ale jeśli tylko cieszą go różne małe codzienne przyjemności - a ma ich całą gamę „na wyciągnięcie ręki" - to znacznie przyjemniej spędza dnie niż „zabiegany" trzydziestokilkulatek.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X