Strona głównaStyl życiaStarsi ludzie są szczęśliwsi. Nie jest jednak jasne, dlaczego

Starsi ludzie są szczęśliwsi. Nie jest jednak jasne, dlaczego

Osoby starsze są zwykle szczęśliwsze. Dlaczego? Niektórzy psychologowie sądzą, że wynika to ze zmian w procesach poznawczych - w szczególności z koncentrowania się i zapamiętywania pozytywnych wydarzeń oraz pozostawiania za sobą tych negatywnych. Trudno to jednak jednoznacznie potwierdzić.
Starsi ludzie są szczęśliwsi. Nie jest jednak jasne, dlaczego
Według psychologów procesy poznawcze pomagają osobom starszym regulować ich i patrzeć na życie w bardziej optymistyczny sposób. Jak odkryli eksperci z Northeastern University, osoby starsze, którym pokazywane są zdjęcia twarzy lub sytuacji, skupiają się na zapamiętywaniu tych szczęśliwszych i mniej negatywnych. W innych badaniach pokazano, że wraz z wiekiem ludzie poszukują sytuacji, które poprawią ich nastrój, np. zawężają swoje kręgi towarzyskie, jeśli mogą one negatywnie wpłynąć na ich dobrostan. Jeszcze inne testy dowiodły, że seniorzy uczą się odpuszczać straty i rozczarowanie nieosiągniętymi celami i tworzyć swoje plany tak, by lepiej się poczuć.

Brakuje jednak konsekwentnego wykazania bezpośredniego związku między określonymi strategiami i zmianami nastrojów. Testy laboratoryjne dają niejednoznaczne wyniki. Niektórzy psychologowie uważają, że uzyskane wyniki w określonych testach poznawczych korelują u osób starszych ze zdolnością do zachowania , według innych badaczy z kolei szczęście w późniejszym życiu jest efektem strat poznawczych, które zmuszają seniorów do skoncentrowania się na prostszych, szczęśliwszych myślach.

Bardziej rygorystyczne metody prawdopodobnie nie obalą obecnych teorii, mówi Derek M. Isaacowitz z Northeastern University, ale skomplikują obraz. - Nie można po prostu powiedzieć, że starzy ludzie są . Jeśli przeciętnie są szczęśliwsi, ciągle chcemy wiedzieć, w jakich sytuacjach ta konkretna strategia sprawia, że ta dana osoba z określonymi cechami lub mocnymi stronami ma dobre samopoczucie - zastanawia się Isaacowitz.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Oferty pracy