Strona głównaStyl życiaStarszy wiek - kolejne pokolenia uważają, że zaczyna się później

Starszy wiek - kolejne pokolenia uważają, że zaczyna się później

Ludzie w średnim i starszym wieku uważają, że starość zaczyna się później niż myśleli ich rówieśnicy kilkadziesiąt lat temu.
Starszy wiek - kolejne pokolenia uważają, że zaczyna się później [fot. Eddie K from Pixabay]
- Wydłużyła się oczekiwana długość życia, co może przyczynić się uznania, że starość się przesunęła. Z biegiem czasu poprawiły się także niektóre aspekty zdrowia, w związku z czym osoby w pewnym wieku, które w przeszłości były uważane za stare, mogą nie być uważane za takie obecnie - mówi dr Markus Wettstein z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie.

Przeanalizowano dane dotyczące kilkunastu tysięcy ludzi zbierane od niemal początku dwudziestego wieku. Różne pokolenia ankietowano na różnych etapach ich życia pytano o wiek początku starości.

Jak odkryto, w porównaniu z najwcześniej urodzonymi uczestnikami, ci później urodzeni wskazywali starość jako rozpoczynającą się później. Na przykład, uczestnicy urodzeni w 1911 roku, kiedy liczyli sobie 65 lat, za początek starości uznali 71 lat. Z kolei uczestnicy urodzeni w 1956 roku, gdy osiągnęli wiek 65 lat, twierdzili, że starość rozpoczyna się średnio w wieku 74 lat. W ostatnich latach tendencja do postrzegania w późniejszym wieku uległa spowolnieniu.

Sprawdzono też, w jaki sposób cechy takie jak płeć i stan zdrowia, wpływają na różnice w postrzeganiu początku starości. Jak odkryto, kobiety twierdziły, że starość zaczyna się średnio dwa lata później niż uważali mężczyźni; ta różnica między mężczyznami i kobietami z biegiem czasu się zwiększała. Co więcej, ustalono też, że osoby, które deklarowały, że są bardziej samotne, mają gorszy stan zdrowia i czują się starsze, stwierdziły, że starość zaczyna się wcześniej niż ludzie mniej samotni, z lepszym zdrowiem i .

- Nie jest jasne, w jakim stopniu tendencja do odkładania starości odzwierciedla tendencję do bardziej pozytywnego postrzegania osób starszych i starzenia się, czy raczej odwrotnie - być może nadejście starości jest przesuwane, bo ludzie uważają za stan niepożądany - mówi dr Wettstein.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy