Strona głównaStyl życiaStarzenie się w Europie - dane Eurostatu

Starzenie się w Europie - dane Eurostatu

Starzenie się ludności jest jednym z największych wyzwań społecznych i gospodarczych stojących przed UE. Wzrasta liczba osób w starszym wieku (powyżej 65 lat) i odnotowuje się szczególnie szybki wzrost liczby osób w bardzo podeszłym wieku (powyżej 85 lat). Te zmiany demograficzne silnie oddziałują na wymogi w zakresie systemów zdrowia i opieki, ale także dotyczą rynków pracy, systemów zabezpieczeń emerytalnych i społecznych oraz finansów publicznych. Poniżej garść statystyk Eurostatu.
Starzenie się w Europie - dane Eurostatu Długość życia i lata bez niepełnosprawności

W wieku 65 lat, kobiety w UE-28 mogą liczyć średnio na kolejnych 21,1 lat życia, natomiast mężczyźni - 17,7 lat. Istnieją znaczne różnice między państwami członkowskimi UE w zakresie liczby lat zdrowego życia po 65-tych urodzinach. W 2013 roku kobiety w UE-28 w wieku 65 lat mogły się spodziewać dodatkowych 8,6 lat wolnych od , mężczyźni zaś 0,1 lat krócej.

Wśród państw członkowskich najdłużej po przekroczeniu progu bez niepełnosprawności żyją kobiety w Szwecji: 13,8 lat, a najkrócej na Słowacji: 3,7 lat. W przypadku mężczyzn to odpowiednio 12,9 lat (również w Szwecji) i 4 lata na Łotwie. W Polsce kobiety po ukończeniu 65 lat żyją bez niepełnosprawności średnio niecałe 8 lat, a mężczyźni - około 7 lat.

Odsetek seniorów na tle całej populacji

Zmiany strukturalne w demografii ludności UE-28 w dużej mierze wynikają z uporczywie niskiego wskaźnika urodzeń i wzrastającej długości życia. Jak wskazują dane demograficzne, w 2014 roku w krajach UE-28 żyło 506.8 mln ludzi, z czego niemal 94 mln było w wieku 65 lat i starszych.

Osoby starsze stanowiły ponad jedną piątą ludności we Włoszech, Niemczech i Grecji. W Polsce seniorzy to 17 procent całego społeczeństwa.

Starość poza krajem rodzenia?

W 10 państwach członkowskich UE ponad 1 na 10 osób w podeszłym wieku urodziła się za granicą. W Belgii, Szwecji, Austrii i na Cyprze, odsetek osób starszych urodzonych w innym kraju waha się od 11-13 procent.

W Niemczech i Luksemburgu populacja seniorów urozonych gdzie indziej stanowi ponad jedna piąta populacji osób starszych. Przykładowo, w żyje około 1,6 mln ludzi starszych, którzy przyszli na świat w Polsce.

Ilu seniorów ciągle pracuje?


Wskaźnik osób w wieku 55-64 lat wzrósł w ciągu ostatniej dekady. Jak uważają eksperci, taki trend utrzyma się w przyszłości i coraz wiecej także starszych ludzi będzie pracowało. A wszystko to ze względu na podwyższanie wieku emerytalnego i niskie emerytury, a także pewne zmiany w postrzeganiu aktywności zawodowej.

W 2011 roku 5,5 mln osób w wieku 65 lat w UE-28, które były aktywne zawodowo (pracujące lub bezrobotne). Współczynnik aktywności zawodowej osób w wieku 65-84 lata wynosi 6,8 proc. , podczas gdy dla ludzi powyżej 85 lat - 1,6 proc.

Źródło:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy