Strona głównaStyl życia"Strajki Żywności" w poniedziałek

"Strajki Żywności" w poniedziałek

Już w najbliższy poniedziałek, 17 października, na ulicach 16 polskich miast pojawią się wolontariusze Banków Żywności przebrani za owoce i warzywa, którzy w kolorowym przemarszu „Strajków Żywności” będą manifestować swój sprzeciw wobec marnowania. W ten sposób Banki Żywności, z okazji Światowego Dnia Żywności, zwracają uwagę na problem marnowania owoców i warzyw.
Papryka, banan i por to tylko nieliczne owoce i warzywa, które codziennie wyrzucane są na śmietnik. Wg raportu FAO owoce i warzywa mają najwyższy współczynnik marnowania, są to również jedne z pięciu najczęściej wyrzucanych przez Polaków produktów. Dlatego też, w ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Żywności, Banki Żywności szczególnie zwracają uwagę na skalę marnowania owoców i warzyw.

- Strajki Żywności pojawią się na ulicach polskich miast już po raz trzeci. W tym roku ich głównymi bohaterami będą owoce i warzywa. W ten sposób chcemy zwrócić uwagę na problem marnowania owoców i warzyw oraz konkretne straty, jakie wiążą się z wyrzucaniem tych produktów - mówi Maria Gosiewska, koordynatorka kampanii „Nie marnuj jedzenia” - Owoce i warzywa to produkty, których wyprodukowanie generuje ogromne koszty ekologiczne. Dlatego też musimy pamiętać o tym, że marnowanie owoców i warzyw to nie tylko wyrzucanie konkretnego produktu, ale również zmarnowanie wody, energii, paliwa.

Wyprodukowanie 1 kg ziemniaków to 300 litrów wody, a produkcja 1 kg kukurydzy pochłania aż 900 litrów wody! W Stanach Zjednoczonych jedzenie średnio podróżuje 2400 km zanim trafi na talerz konsumenta.

- Banki Żywnosci starają się pozyskać na rzecz potrzebujących również żywność bogatą odżywczo. Wg danych Światowej Organizacji Zdrowia minimalne dzienne spożycie owoców i warzyw wynosi 400 g na osobę – mówi Marek Borowski, Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności - Niestety owoce i warzywa nadal stanowią niewielki procent pozyskiwanych przez Banki Żywności artykułów. Dlatego apelujemy szczególnie do rolników i sadowników, aby przyczynili się do zmniejszania skali marnowania owoców i warzyw i przekazywali swoje produkty Bankom Żywności.
fot. niemarnuje.pl


„Strajki Żywności” odbędą się w Białymstoku, Ciechanowie, Chojnicach, Częstochowie, Elblągu, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Łomży, Olsztynie, Radomiu, Siedlcach, Słupsku, Suwałkach, Tarnobrzegu i Warszawie. Akcja jest częścią kampanii „Nie marnuj jedzenia. To sprawa warta zachodu”.

Koordynatorem „Strajków Żywności” jest Federacja Polskich Banków Żywności.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy