Strona głównaStyl życiaStres (do pewnego poziomu) wydłuża życie

Stres (do pewnego poziomu) wydłuża życie

Choć wydaje nam się to paradoksalne, stres miewa pozytywne efekty. Przykładowo, pewien poziom stresu pozwala się lepiej zmobilizować do działania i zwiększa naszą efektywność. Teraz okazuje się również, że może mieć wpływ na wydłużenie życia.
Stres (do pewnego poziomu) wydłuża życie [Fot. Teodor Lazarev - Fotolia.com] Chroniczny jest niekorzystny - osłabia odporność i sprzyja wielu chorobom. Poza tym po prostu obniża jakość życia i może prowadzić do . Jednak odpowiednio dawkowany pozwoli zachować młodość, mówią badacze z Northwestern University z Evanston w USA.

Pewna ekspozycja na zimno czy ciepło to, na przykład, nieznacznie stresujące czynniki, które powodują niewielkie urazy, co z kolei prowadzi do śmierci komórki. Kiedy atak staje się bardziej niebezpieczny, organizm aktywuje pewną barierę, nazywaną reakcją na szok termiczny, która chroni komórki i sprawia, że są w stanie przetrwać dłużej. Badania dowiodły, że za mechanizm regulacji odpowiada białko SIRT1. Nadmierny stres jest szkodliwy dla organizmu, ale, jak podkreślają autorzy badania, lekki stres przedłuża życie.

Poza ekspozycją na ciepło i zimno, inny przykład „łagodnego stresu" obejmował ograniczenie kalorii w diecie, co w eksperymentach na myszach i psach także potwierdziło stymulację produkcji SIRT1. Badacze wnioskują, że umiejętność aktywowania wytwarzania SIRT „na zawołanie" mogłoby powodować zdrowsze i naprawić uszkodzenia wyrządzone przez choroby neurodegeneracyjne, takie jak: choroba i Huntingtona.

Jak zanzaczają autorzy, potrzeba dlaszych badań, ponieważ dotychczas sprawdzono odpowiedź na warunki termiczne na określone komórki, a nie na cały organizm. Nadmierna aktywacja SIRT1 może być szkodliwa.

Wyniki badań przedstawiono w magazynie Science.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy