Strona głównaStyl życiaStres sprzyja złym decyzjom

Stres sprzyja złym decyzjom

Stres nie jest dobrym doradcą. Pod jego wpływem ludzie podejmują złe decyzje.
Stres sprzyja złym decyzjom [Fot. Andrey Popov - Fotolia.com] Zestresowani ludzie częściej dokonują ryzykownych wyborów i podejmują złe , mówią neurolodzy w Massachusetts Institute of Technology (MIT). Odkryli, że proces decyzyjny ulega zaburzeniom pod wpływem zmian w określonym obwodzie mózgowym. Lekarze sądzą, że modyfikacja tego obwodu mogłaby przywrócić normalne zachowanie, a także pomóc osobom z zaburzeniami, takimi jak , i , które utrudniają podejmowanie decyzji.

Zaledwie dwa lata temu po raz pierwszy zidenyfikowano obwód mózgowy związany z procesem decyzyjnym, który jest podstawą konfliktu „kosztów i korzyści". Układ ten rozpoczyna się w przyśrodkowej korze przedczołowej, która jest odpowiedzialna za kontrolę nastroju, a dalej obejmuje neurony znajdujące się w prążkowiu, regionie związanym z tworzeniem się nawyków, motywacji i nagradzania. Uczeni sądzą, że obwód ten może integrować informacje na temat pozytywnych i negatywnych skutków możliwych wyborów, pomagając nam w podejmowaniu najbardziej opłacalnej decyzji.

W ramach testów myszy nauczono przemierzać labirynt, w którym można było wybrać jedną z dwóch opcji: jedno skrzydło było jasno oświetlone, co drażniło gryzonie, ale w tej części nagrodę stanowiły produkty będące przysmakami dla myszy; drugie skrzydło było nieco przyciemnione, ale na jego końcu znajdowało się coś mniej smacznego. Początkowo zwierzęta w około połowie prób wybierały jaśniejszą stronę. Następnie autorzy umieszczali także na końcu ciemniejszej części smakołyki i w efekcie zwierzęta nauczyły się częściej przemierzać tę bardziej komfortową dla nich sferę.

Kiedy jednak gryzonie poddano czynnikom stresującym, zaczęły o wiele częściej przemierzać jaskrawo jasną sferę labiryntu, choć tak samo smaczną przekąskę znaleźć mogły w przyjemniej oświetlonej części. Jak wyjaśniają autorzy, stres doprowadził zwierzęta ignorowania wysokich kosztów nagrody. Gryzonie straciły zdolność równoważenia stymulanta i destymulana, co jest podstawą racjonalnego działania.

Badacze uważają, że przedłużający się stres może mieć skutek w postaci przewlekłych zaburzeń procesu decyzyjnego. Odkryli też, że odpowiednia stymulacja neuronów hamująca aktywność prążkowia może przywrócić prawidłowe podejmowanie decyzji zestresowanym myszom. Sądzą wiec, że w przyszłości takie zaburzenia będą mogły być wyhamowywane u ludzi.

O badaniach napisano w magazynie Cell.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy