Strona głównaStyl życiaStres to lepsza kontrola nad życiem, ale i szybsze starzenie się

Stres to lepsza kontrola nad życiem, ale i szybsze starzenie się

Umiejętność przewidywania przyszłych zdarzeń pozwala nam zaplanować i sprawować lepszą kontrolę nad naszym życiem, ale może oznaczać też zwiększone ryzyko stresu związanego z chorobami charakterystycznymi dla procesu starzenia się.
Stres to lepsza kontrola nad życiem, ale i szybsze starzenie się [© freshidea - Fotolia.com] W badaniach wzięło udział 50 osób, z których około połowa sprawowała opiekę nad bliskimi, którzy chorowali na . Psychologowie ustalili, że osoby, które spodziewały się stresującego zadania, np. takiego, jak publiczna przemowa czy rozwiązywanie zadań matematycznych, cechowały się silniejszym procesem na poziomie komórkowym.

Uczeni oceniali „wiek komórkowy" na podstawie pomiarów telomerów. Telomery to fragmenty chromosomu, które zabezpieczają DNA przed uszkodzeniem. Jednakże struktury te ulegają skróceniu podczas każdego podziału komórki powodując chaotyczność i nieprzewidywalność reakcji, a to stanowi przyczynę starzenia się komórek. Krótkie telomery oznaczają starszy wiek komórkowy i są związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wielu przewlekłych chorób, w tym raka, i .

Jak mówią badacze, coraz większa jest wiedza na temat, jak przewlekły stres przekłada się na stan biologiczny organizmu. Uczeni odkryli również, że osoby sprawujące opiekę lepiej przewidywały wszelkie niedogodności niż ci, którzy nie mieli nad nikim pieczy w odniesieniu do zadań czy publicznego wystąpienia. Ta tendencja do przewidywania większego zagrożenia powoduje zwiększone ryzyko skracania telomerów. Na tej podstawie naukowcy sugerują, że częste i silniejsze antycypowanie zagrożenia w życiu codziennym może sprzyjać starzeniu się komórek u osób przewlekle zestresowanych.

Nasze ustalenia sugerują, że główne formy stresu mogą wpływać na reakcję na niższe formy , takie jak zagubienie kluczy, stanie w korku czy prowadzenie spotkania w pracy. Lepsze zrozumienie, w jaki sposób stres psychologiczny sprzyja starzeniu się biologicznemu, pozwoli zaplanować skuteczniejsze interwencje, które zmniejszą ryzyko wystąpienia choroby u osób o dużym poziomie stresu, mówią badacze.

Wyniki badań zostną opublikowane w magazynie Brain, Behavior and Immunity.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy