Strona głównaStyl życiaSuperfood. 5 produktów polecanych przez dietetyków

Superfood. 5 produktów polecanych przez dietetyków

Superfoods działają profilaktycznie i wspomagająco w dietoterapiach. Wiele popularnych produktów spożywczych pomaga zapobiegać różnym schorzeniom i wspomaga ich leczenie. Oto superwłaściwości czosnku, żurawiny, soczewicy, cynamonu i brokułów.
Superfood. 5 produktów polecanych przez dietetyków [Fot. WavebreakmediaMicro - Fotolia.com]

Czym są superfoods?

Lista superfoods jest długa i każdy, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie. Na tej liście znajdują się nie tylko egzotyczne produkty jak np. nasiona chia lub jagody goi, ale również nasze rodzime.
Upraszczając - są to produkty spożywcze będące bogatym źródłem substancji biologicznie aktywnych, które powodują wielokierunkowy, korzystny wpływ na organizm – wyjaśnia dr Katarzyna Zabłocka-Słowińska, doradca żywieniowy z NZOZ „Twój Lekarz”. - Korzystny i wielokierunkowy, ponieważ określony produkt spożywczy może działać prewencyjnie i wspomagać dietoterapię wielu schorzeń. Ze względu na bogaty skład ich działanie jest różnorodne – potrafią na przykład jednocześnie wspomagać funkcjonowanie układu krwionośnego i działać antybakteryjnie.
Oto piątka superfoods, która poprawi zdrowie.

Naturalny antybiotyk

Czosnek – naturalny antybiotyk o działaniu przeciwbakteryjnym dzięki zawartej w nim allicynie.
Oprócz tego korzystnie wpływa na pracę serca i zmniejsza ryzyko tworzenia się zakrzepów w tętnicach, a także wykazuje aktywność prowadzącą do obniżenia stężenia cholesterolu i glukozy – wymienia dr Joanna Pieczyńska, doradca żywieniowy.
Wśród zdrowotnych właściwości czosnku warto docenić zwłaszcza jedną supermoc: dzięki flawonoidom i selenowi ma działanie przeciwnowotworowe. Badania naukowe wykazały, że wysokie spożycie czosnku ma żołądka i okrężnicy.

Czerwień na talerzu

Drugim bohaterem diety jest ż – bomba przeciwutleniaczy, bogate źródło witaminy C i kwasów organicznych, m.in. jabłkowego i cytrynowego.
Ze względu na właściwości bakteriostatyczne, przeciwzapalne i zmniejszające przyczepność bakterii do komórek układowych najczęściej kojarzona jest z leczeniem układu moczowego – tłumaczy dr Katarzyna Zabłocka-Słowińska.
Dzięki super właściwościom zmniejszającym adherencję (przyczepianie) bakterii do komórek, żurawinę można wykorzystywać również w zwalczaniu Helicobacter pylori – najczęstszej przyczyny wrzodów żołądka. Jedzenie żurawiny w jak najmniej przetworzonej formie to również dobre żywieniowe wspomaganie profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego.
Polecam dodawać ją do sałatek lub przygotowywać z niej niskosłodzone konfitury. Bardzo zdrowy jest również domowy sok z żurawiny – poleca doradca żywieniowy.

Wszechstronny strączek

Trzeci superfood to , bardzo dobre źródło białka roślinnego, z tego powodu często goszcząca w diecie wegan i wegetarian. Soczewica jest też bogatym źródłem potasu, zatem wykorzystywana jest w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych i nadciśnienia tętniczego. Zawarty w niej kwas foliowy jest ważny dla kobiet w okresie rozrodczym, ponieważ zapobiega on powstawaniu wad rozwojowych płodu. Z kolei obecny w soczewicy błonnik reguluje poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko występowania miażdżycy i spowalnia uwalnianie glukozy do krwi po posiłku, co ma znaczenie dla diabetyków. I na koniec, ale nie jako najmniej istotne: soczewica, podobnie jak inne produkty superfoods, ma właściwości przeciwnowotworowe.

Magiczna przyprawa

Czas na magiczną przyprawę - cynamon.
Tak jak soczewica, normalizuje poziom glukozy we krwi po posiłku. Warto nim zatem przyprawiać potrawy. Doprowadza też do normalizacji frakcji LDL cholesterolu oraz trójglicerydów – tłumaczy doradca żywieniowy Joanna Pieczyńska.
W powinni uwierzyć seniorzy. Ta superprzyprawa wzmaga bowiem apetyt, ma właściwości przeciwbakteryjne oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób otępiennych, m.in. choroby Alzheimera.

Zieleń na nadciśnienie

Piątkę superfoods zamyka , będący bogatym źródłem kwasu foliowego i związków o działaniu antyoksydacyjnym, w tym witaminy C, flawonoidów oraz glukozynolanów. Biologicznie aktywne związki występujące w brokułach wykazują działanie przeciwmiażdżycowe, przeciwcukrzycowe oraz przeciwnowotworowe.
Im więcej superfoods pojawi się w diecie, tym lepsza żywieniowa profilaktyka chorób przewlekłych. Dlatego tak ważne jest urozmaicanie posiłków.
Zróżnicowana, „kolorowa” dieta pozwoli nam dostarczyć do organizmu związków o różnorodnej aktywności biologicznej – wyjaśnia doradca żywieniowy Katarzyna Zabłocka-Słowińska. Na dobry początek warto wykluczyć z diety cukier, fast foody, słodkie napoje i żywność wysoko przetworzoną, w tym szczególnie typu instant. – Słodycze warto zastąpić suszonymi owocami, domowymi wypiekami lub gorzką czekoladą, która też znajduje się na liście superfoods. Zamiast wędliny ze sklepu, zawierającej w składzie dodatki do żywności, w tym m.in. wzmacniacze smaku, fosforany i konserwanty, upieczmy schab lub szynkę w domu – doradza dr Zabłocka-Słowińska.
Pamiętajmy, że dieta powinna być dostosowywana do wieku, stanu fizjologicznego, aktywności fizycznej i oczywiście indywidualnych preferencji.
Lista superfoods jest naprawdę długa, warto konsultować z dietetykiem, które z nich są wskazane akurat w przypadku naszej osoby.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy