Strona głównaStyl życiaŚwiateczne prezenty? Postaw na elektronikę

Świateczne prezenty? Postaw na elektronikę

Polacy wydają coraz więcej na prezenty i zorganizowanie Świąt Bożego Narodzenia dla siebie i najbliższych. Blisko 80 proc. z nas sfinansuje świąteczne zakupy z oszczędności lub pożyczek. Święta to czas niezwykły, na którym nie chcemy oszczędzać, dlatego coraz częściej sięgamy po droższe prezenty i chętnie wybieramy elektronikę jak np. tablety, smartfony, laptopy.
Świateczne prezenty? Postaw na elektronikę [© horvathta - Fotolia.com] Według szacunków PWC w tym roku ilość smartfonów wzrośnie do 27 mln sztuk, tabletów do 4 mln. Zapewne tegoroczne świąteczne prezenty przyczynią się do utrzymania tego tempa wzrostu sprzedaży. Wybierając wymarzony model dla najbliższych warto zwrócić uwagę no to, co najważniejsze jest dla przyszłego użytkownika: design, możliwości, a może niezawodność? Na jakie cechy należy zwrócić uwagę, wskazują najnowsze wyniki badania Wybór Konsumenta.

Osoba w średnim wieku, dobrze wykształcona, z miasta powyżej 100 tys. mieszkańców o dochodach powyżej średniej krajowej – to charakterystyka użytkownika tabletu, według raportu Generation Mobile 2014. Co ciekawe, z tego samego raportu dowiadujemy się, że jest to urządzenie, które w odróżnieniu od smartfona nie nosimy zawsze ze sobą, a używamy go najczęściej w domu.

– Jak wynika z badania Wybór Konsumenta, najważniejszym kryterium przy zakupie tabletu jest jego szybkość działania. Aż 92 proc. konsumentów – użytkowników tabletów wskazało ten czynnik jako najwyższy – wyjaśnia Karolina Dias, koordynator badania Wybór Konsumenta.

Mimo, że w najnowszych urządzeniach pojawiają się coraz lepsze podzespoły, to zdarza się, że urządzenie potrafi w najgorszym możliwym momencie odmówić posłuszeństwa, a chyba nic tak bardzo nie denerwuje, jak powolne działanie naszego sprzętu.

Tablet zamiast mapy i przewodnika

, często ze względu na swoją mobilność, stają się naszymi towarzyszami w podróży. Wtedy bardzo przydatną cechą okazuje się długi żywot baterii i właśnie taką odpowiedź jako drugą wskazali respondenci Wyboru Konsumenta. Warto w tym momencie wspomnieć, że baterie w dzisiejszych samartfonach i tabletach nie mają nic wspólnego ze starymi modelami telefonów. Obecnych baterii tzw. litowo-jonowe nie powinniśmy doprowadzać do całkowitego rozładowania, a optymalny poziom ich naładowania to 50 – 80 procent.

Kolejne kryteria przy zakupie tabletu, które wskazali badani to: wszechstronność i ilość funkcji oraz pamięć i procesor. Nieco mniejszą uwagę przykładamy do jakości ekranu dotykowego. Najbardziej popularne obecnie wielkości ekranu na rynku to 10 oraz 7 cali.

– Preferencje zakupowe Polaków w kategorii tablety pokazują, że zamiast wyglądu, większą uwagę zwracamy na funkcjonalność urządzenia i jego wygodę użytkowania. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą testu w laboratorium sensorycznym wśród regularnych użytkowników produktów. Dzięki temu, mogliśmy zasięgnąć opinii prosto u źródła zaznajomionych z posiadanym sprzętem konsumentów – tłumaczy Karolina Dias, koordynator badania Wybór Konsumenta.

Samsung najpopularniejszy

Zdecydowanym faworytem jeśli chodzi o tabletów pozostaje firma Samsung. Koreańskiego producenta w badaniu Wybór Konsumenta wskazało 85 procent badanych. Na kolejnych miejscach uplasowały się firmy Sony oraz Acer z niespełna 80 procentami głosów. Tuż za podium znalazło się chińskie Lenovo (74%).

Tablety najczęściej kupujemy w sklepie oraz przy przedłużeniu umowy z operatorem telekomunikacyjnym. W tym pierwszym przypadku na jego zakup najczęściej wydajemy około tysiąca złotych, wynika z raportu Generation Mobile 2014. Warto w tym miejscu wspomnieć, że niespełna rok temu Urząd Komunikacji Elektronicznej skontrolował rynek tabletów w Polsce i okazało się, że na 104 urządzenia, ponad połowa posiadała nieprawidłowości. Dlatego przypominamy, że producent wprowadzając produkt na rynek powinien: wystawić deklarację zgodności, nanieść oznakowane CE, dołączyć do tabletu deklarację zgodności lub oświadczenie o spełnianiu wymagań, dołączyć informację na terenie jakiego kraju urządzenie może być użytkowane oraz przeprowadzić ocenę zgodności z wymaganiami.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy