Strona głównaStyl życiaŚwiąteczny smutek - realne zjawisko

Świąteczny smutek - realne zjawisko

Wszyscy życzą sobie nawzajem „Wesołych Świąt", ale okazuje się, że wielu ludzi właśnie w świątecznym okresie odczuwa smutek. Skąd to wcale nierzadkie przygnębienie?
Świąteczny smutek - realne zjawisko Bez względu na rodzaj świąt kojarzymy je z czymś przyjemnym - z czasem specjalnym, wolnym od pracy, poświęconym na spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Paradoksalnie jednak okres ten może się jednak wiązać z osłabieniem nastroju, a nawet objawami depresyjnymi.

Święta mogą zwiększać częstość występowania wielu kłopotów psychicznych, które wiążą się z wysokimi i nieco nierealistycznymi oczekiwaniami wobec zjazdów rodzinnych. Czasem takie spotkania są wymuszone, a tłumione długotrwałe różnice „wybuchają" ze zdwojoną siłą.

Świąteczne osłabienie nastroju dostrzegli autorzy artykułu pt. „Christmas Neurosis" opublikowanego w magazynie w Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychoanalitycznego. „Obniżenie nastroju, które występuje w okresie świątecznym, jest przede wszystkim wynikiem reaktywowanych konfliktów emocjonalnych związanych z nierozstrzygniętymi rywalizacjami rodzeństwa czy innych ", piszą autorzy badań. Z analiz wynika też, że w okresie świątecznym odnotowuje się zwiększoną ilość przyjęć do szpitala.

Inni uważają, że wiążą się z oczekiwaniem, ekscytacją, długimi przygotowaniami, etc., więc gdy napięcie nieco spada i efekty odbiegają od założonych, następuje rozczarowanie i łatwo o konflikty oraz osłabienie nastroju.

Poza tym święta intensyfikują problem kompulsywnego pobłażania sobie, co powoduje zmniejszoną samokontrolę i samoocenę, a to przyczynia się do zaburzeń nastroju.

Być może również tak zwany syndrom świąt jest związany z . Objawy często pojawiają się podczas jesiennych i zimowych miesięcy, a zanikają wraz z wiosną. Szacowana częstość występowania tych zaburzeń wynosi aż trzy do ośmiu procent całej populacji mieszkającej na półkuli północnej. Symptomy depresji najprawdopodobniej są w tym okresie spowodowane są zmniejszoną ilością światła, stąd niektóre formy depresji mogą mieć niewiele wspólnego ze świąteczną presją.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy