Strona głównaStyl życiaŚwiatowy Dzień Praw Osób Starszych

Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Z inicjatywy organizacji zajmującej się walką ze znęcaniem się nad osobami starszymi, obchodzimy dziś po raz pierwszy Światowy Dzień Praw Osób Starszych (World Elder Abuse Awareness Day) – poświęcony osobom starszym, źle traktowanym, zaniedbywanym i wykorzystywanym przez swoje otoczenie. Na całym świecie problem, któremu poświęcono dzisiejszy dzień, nadal pozostaje nierozpoznany lub lekceważony, a jest przecież tak skomplikowany i wielopłaszczyznowy.
Światowy Dzień Praw Osób Starszych [© Alekss - Fotolia.com] To debiut zakrojonego na większą skalę przedsięwzięcia, pierwszego z cyklu budujących społeczną wrażliwość w tym względzie. I choć w Polsce niewiele o nim słychać, idea jest zaszczytna i warta bliższych studiów. Symbolem tego dnia jest kolor

Obywatele wysoko rozwiniętych krajów żyją dziś znacznie dłużej niż onegdaj, lecz długość ich życia rzadko przekłada się na jakość. W samej tylko Polsce osoby w wieku emerytalnym stanowią 13 proc. ogółu społeczeństwa, lecz najczęściej zupełnie nie istnieją jako strona w społecznym dyskursie, a wizerunek starości jest albo negatywny, albo – jak w Polsce – jednostronny, „moherowy”.

Ten wyjątkowo krzywdzący i niesprawiedliwy osąd ma zmienić organizowany dotąd w październiku, a po raz pierwszy także w czerwcu dzień międzynarodowy dzień poświęcony problemom i prawom osób starszych. Dni takie mają uwrażliwić społeczeństwa całego świata nie tylko na potrzeby ludzi w podeszłym wieku, ale przede wszystkim – zapobiec ich wykorzystywaniu, niezależnie od form, jakie może ono przybrać.

The International Network for the Prevention of Elder Abuse - organizatorzy i pomysłodawcy Światowego Dnia Praw Osób Starszych - pragną zwrócić uwagę na problem nieodpowiedniego traktowania osób w podeszłym wieku oraz na wynikające stąd konsekwencje; chodzi także o to, by nadać temu zjawisku globalne znaczenie, którego nie osłabiłoby zakończenie obchodów. Te zaś obejmują krajowe oraz międzynarodowe akcje prowadzone w społecznościach globalnych, narodowych, regionalnych czy lokalnych w postaci wolontariatu, programów edukacyjnych, wydarzeń artystycznych i kulturalnych, wspieranych technologiami informatycznymi.

Uświadomienie złożoności oraz skutków tego procederu jest sporym wyzwaniem; wymaga podjęcia działań zintegrowanych, często powtarzanych, zaczerpniętych z poziomów: indywidualnego, instytucjonalnego, społecznego oraz globalnego. Potrzeba opracowania praw ochrony osób starszych jest coraz pilniejsza, co podkreślił przed dwoma laty w Madrycie Kofi Annan, gdy na spotkaniu II Światowego Zgromadzenia Na Temat Starzenia Się przywołał raport Światowej Organizacji Zdrowia; stwierdza się w nim, że w pewnych przypadkach znęcanie się nad ludźmi starszymi jest ponurym elementem szerszego problemu: ubóstwa, strukturalnych nierówności oraz łamania praw człowieka.
 
Strony : 1 2

Katarzyna Dubrownik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 19:52:16, 06-06-2008 baszka

  Witam wkraczam własnie w ten drugi okres młodości. Nie wiedziałam ,że na rzecz starszych ludzi powstał tak wazny dzień.Czy ludzie starsi u nas w Polsce są maltretowani ? Na pewno tak jest wystarczy przeglądać, czytać media. Chociaz ja tego nie doświadczyłam i nie zanosi się na to aby mogło to się zdażyć tym nie mniej sama myśl ,że mogłabym wyladować w domu opieki lub w domu starców napawa mnie strachem.Przy czym nie chodzi tu o miejsce tylko o ludzi, którzy tam pracują ,bo z nimi jest tak jak wszędzie/tzn.jak się pracuje z musu to aby dzien zszedł ,a jak z powołania to tak jak powinno być/ i nie pomoga tu przepisy ,prawo itp.serca nie uaktywni się żadnymi normami tylko tym co nazywamy człowieczeństwem. pozdrawiam
  ... zobacz więcej
 • 09:30:56, 07-06-2008 Lila

  Co tam Dzień Światowy..

  Proponuję Paradę na Wiejskiej.. pod hasłem ..Emeryt polski pożąda równości..w domyśle z emerytem unijnym..

  Ja mogę nieść dwumetrowego słonecznika,na cześć ukochanego Słońca Narodu polskiego oraz peruwiańskiego..
 • 09:37:59, 07-06-2008 Malgorzata 50

  A ja kartofla na cześc bylego dobrodzieja emerytów i rencistów....a poza tym popieram gotowa jestem wstapic do komitetu organizacyjnego i zorganizować logistyke ,zeby emeryci sami w dążeniu do równości.....nie pozabijali się na tym naszym święcie
 • 09:42:22, 07-06-2008 Lila

  Jednego kartofla ?
  Musisz nieść dwa !!!
  Ale co tam ! Kartofle i słonecznik.Niech znikają podziały !!! Wszystkie!! Te finansowe tyż..
 • 09:44:23, 07-06-2008 Malgorzata 50

  No więc ja te ziemniaczki w ramach znoszenia podziałów i kordonów .Pewnie niech znikają -szczególnie finansowe!!!!!!
 • 09:52:14, 07-06-2008 baszka

  A na paradzie musi koniecznie być sztandar z napisem to my jesteśmy jądrem tej ziemi
 • 10:03:50, 07-06-2008 Lila

  Cytat:
  baszka
  A na paradzie musi koniecznie być sztandar z napisem to my jesteśmy jądrem tej ziemi


  Ja jeszcze dołożyłabym ...jajnika.....albo chociaż...ikrę..
 • 10:22:56, 07-06-2008 baszka

  Cytat:
  Lila
  Ja jeszcze dołożyłabym ...jajnika.....albo chociaż...ikrę..
  Tak własnie oczekiwałam jak kobiecość to w wielkim wymiarze
 • 22:02:19, 07-06-2008 tadeusz50

  Miłe panie potraktowałyście poważny dzien całkiem żartobliwie. To,że jeszcze jesteśmy sprawni umysłowo i fizycznie nie znaczy, że możemy tego nie doczekać. Wogóle ten wątek powinien się znajdowac całkiem gdzie indziej tj. w dziale Opieka wątek "opieka nad starszą , chorą osobą'
  Trochę mi wstyd
 • 22:24:21, 07-06-2008 Malgorzata 50

  Dlaczego ci wstyd Tadeuszu -parada w trakcie organizacji ruszymy z piesnią na ustach i z przytupem.

Strony : 1 2 3 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Kosciol.pl
 • eGospodarka.pl
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Hospicja.pl
 • Oferty pracy