Strona głównaStyl życiaŚwięto Narodowe Trzeciego Maja

Święto Narodowe Trzeciego Maja

Dziś obchodzimy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w czasie kiedy mamy wolną Polskę, która 15 lat temu znalazła się w strukturach Unii Europejskiej. Mimo to ideały czasów Ojców Konstytucji nie zestarzały się i nadal są bliskie Polakom.
Święto Narodowe Trzeciego Maja Polacy przywykli do traktowania majowej konstytucji w bardzo podniosłym duchu i euforycznie. Święto narodowe ogłoszone w dniu 3 maja najczęściej uświetniają liczne uroczystości o patriotycznym charakterze. Placówki oświatowe, służby zdrowia, instytucje publiczne, dekorują flagami swoje posesje, organizują upamiętniające uchwalenie konstytucji imprezy.

Przypadające dziś święto narodowe ma jednak szczególne znacznie, ze względu na jego charakter. bowiem jest uważana za pierwszą nowoczesną ustawę zasadniczą w Europie. Polska konstytucja była drugą na świecie po amerykańskiej i o kilka miesięcy wyprzedziła uchwalenie podobnego aktu we Francji.

Konstytucja 3 maja jest ustawą uchwaloną w Sejmie Czteroletnim przez stronnictwo patriotyczne jako rezultat kompromisu ze stronnictwem królewskim. Kompromis ten dążył do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczpospolitej po I rozbiorze Polski, ustalająca podstawy ustroju nowożytnego w Polsce.

Jak to było z 3 maja

Rocznicę uchwalenia uznano za święto narodowe po zakończeniu epoki rozbiorów w 1919 roku. Już wcześniej uważano ją za symbol walki o niepodległość i była ona przyczynkiem do manifestacji patriotycznych w okresie rozbiorów.

Również po II wojnie światowej w 1946 roku celebrowano rocznicę uchwalenia konstytucji majowej, jednak później władze komunistyczne zakazały jakichkolwiek prób obchodzenia rocznicy. Bardzo dbano zwłaszcza oto, aby najpóźniej następnego dnia po Święcie Pracy flagi narodowe zostały usunięte z budynków użyteczności publicznej oraz domów prywatnych.

Niezależne obchody 3 Maja organizowała w latach 70 opozycja. Te demonstracje niestety przeradzały się czasem w uliczne starcia z milicją. Ostatecznie jednak w 1990 roku Sejm przywrócił 3 maja jako święto narodowe.

Konstytucję 3 Maja doceniła także Komisja Europejska. W 2015 roku naszej ustawie został nadany prestiżowy Znak Dziedzictwa Europejskiego. Jest to odznaczenie przyznawane ważnym historycznie obiektom, aby wzmocnić wśród obywateli Unii Europejskiej poczucie jedności oraz pogłębić świadomość wspólnego dziedzictwa kulturowego i wspólnie wyznawanych wartości.

Odrodzenie i nadzieja

Uchwalenie konstytucji jest chwilą w historii Polski, która nabrała szczególnego znaczenia. W warunkach zbliżonych do zamachu stanu przyjęto ustawę, która miała stać się podstawą dla odbudowy i naprawy nowego społeczeństwa polskiego. Pierwsza w Europie, druga na świecie, rodziła się pośród wewnętrznych walk politycznych i świadomości kryzysu państwa. Rodziła się również z pragnienia i woli obywateli, pragnących wydobyć państwo z pogłębiającej się zapaści.

W czasach II Rzeczypospolitej oraz współcześnie od upadku komunizmu Święto Narodowe 3 maja niosło i prawdopodobnie nieść będzie w sobie wielki potencjał odrodzenia i nadziei. Ta data stała się symbolem intelektualnego i politycznego zrywu Polaków, naszych poprzedników. Było to świadectwo ich wiary w to, iż tylko śmiałe reformy mogą okazać się cudownym antidotum na wewnętrzne zepsucie kraju oraz zewnętrzne zagrożenia niepodległości.

3 maja jest datą symboliczną. Odwołuje się do wydarzeń z przeszłości, gdyż znajduje w nich potwierdzenie, iż w chwilach największego zagrożenia naszego kraju, Polacy są w stanie się zmobilizować oraz przyjąć na swe barki dalekosiężne, choć trudne do przeprowadzenia reformy. Taki sens Święta Narodowego 3 maja niesie nadzieję na przyszłość i przypomina o tym, iż Polaków stać na mądre decyzje i zmiany, które niosą odrodzenie i nadzieję.

Pamięć o Konstytucji 3 Maja, sprawia, że Polacy potrafią rozsądnie pokierować swoimi losami w najtrudniejszych nawet warunkach, w czasach zaborów, wojennych zawieruch, ale mam też nadzieję że i w .

Dają wyraz przywiązania do patriotyzmu i wartości zawartych w rozdziałach Konstytucji 3 Maja. Wartości te mają charakter uniwersalny i ponadczasowy; wzorowały się na nim miliony Polaków w kraju i za granicą. Również i teraz czerpiemy to co najcenniejsze z zapisanych kart Ustawy Majowej.

Izabela Okrój-Hernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy