Strona głównaStyl życia1517 - 2017. 500 lat Reformacji

1517 - 2017. 500 lat Reformacji

Dokładnie 500 lat temu, 31 października 1517 roku augustiański mnich i profesor teologii Marcin Luter przybił do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 Tez przeciwko nadużyciom związanym ze sprzedażą odpustów. Tezy sformułowane w języku łacińskim skierowane były do teologów jako podstawa do dyskusji. Wywołały konsekwencje, których nikt nie był w stanie przewidzieć.
1517 - 2017. 500 lat Reformacji Czy Luter zburzył jedność Kościoła?

Wielokrotnie powtarzano, że Marcin Luter był osobą o skrajnie indywidualistycznym pojmowaniu świata. Chciał zreformować Kościół bez , ślepo polegał na własnej intuicji i tchórzliwie ukrywał się za politycznymi mocodawcami – to typowe zarzuty stawiane Lutrowi. W świetle takiej krytyki Reformacja była dziką rewolucją, kulturowym wyłomem, który złamał świętą jedność Kościoła… Czy tak naprawdę było?

Ks. Marcin Luter nie chciał zakładać nowego Kościoła. Dowodem na to są nie tylko jego wczesne pisma, lecz także późniejsza organizacja życia kościelnego parafii ewangelickich, które uważały się i wciąż uważają się za część jednego, świętego, powszechnego i apostolskiego Kościoła. Wynikało to przede wszystkim z teologii Lutra, dla którego Kościół jest wszędzie tam, gdzie zwiastuje się Słowo i udziela sakramentów. W Artykułach Szmalkaldzkich Luter pisze "Albowiem (Bogu dzięki) już siedmioletnie dziecko wie dzisiaj, co to jest Kościół, mianowicie, że są nim wierzący, czyli święci, owieczki słuchające głosu swojego pasterza."Słuchanie Słowa Bożego objawionego w Piśmie Świętym, a w sposób najdoskonalszy w samym Chrystusie, jest centralnym zadaniem Kościoła.

Znany badacz dziejów Reformacji prof. Heiko Oberman zdecydowanie sprzeciwiał się wyobrażeniu, jakoby Reformacja była rewolucyjnym etapem w historii Kościoła Zachodniego. Według Obermana korzeni szesnastowiecznej Reformacji należy poszukiwać w końcowej fazie średniowiecza, które ogniskuje nierozwiązane konflikty minionych epok. Zarówno spór między zwolennikami silnej władzy rzymskiego papieża (papaliści) oraz kolegialnego ustroju Kościoła (koncyliaryści), jak i średniowieczne ruchy reformatorskie (devotio moderna, Wyclif, Hus i inni) ilustrują ogromny konglomerat idei, które wymagały "instytucjonalnego rozstrzygnięcia."

Reformacja czy deformacja

Najgorliwsi krytycy Lutra i protestantyzmu dowodzą, że celem Reformacji było przekształcenie (re-formacja) Kościoła, która ostatecznie doprowadziła do rozłamu. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak rozumiemy jedność Kościoła, która już w świadectwie Nowego Testamentu jest bardziej postulatem, gorącym pragnieniem niż stwierdzeniem stanu faktycznego. Także stwierdzenia Ojców Kościoła pokazują, że nie ma jednej teologii Ojców, a istnieje szerokie spektrum idei. Jedność jest zatem zadaniem i wyzwaniem, które musi być świadomie rewidowane i ciągle na nowo podejmowane.

Polscy protestanci

- Jakkolwiek jednak nasza teraźniejszość wyznaniowa wygląda, musimy być świadomi, że Polska jeszcze przed druga wojną światową była krajem zdecydowanie bardziej zróżnicowanym pod względem przynależności religijnej i wyznaniowej. Diaspora żydowska była zdecydowanie większa niż obecnie. Prawosławie dominowało na rubieżach wschodnich. Podobnie protestantyzm odgrywał bardziej znaczącą rolą w życiu II Rzeczypospolitej niż obecnie - podkreśla prof. Wojciech Szczerba, Rektor Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej.

W rzeczywistości, protestantyzm obecny był w życiu naszego kraju od pierwszej połowy XVI wieku. Jan Łaski czy Makowski to sztandarowe przykłady polskich teologów protestanckich, którzy działali poza granicami Rzeczpospolitej i wpłynęli w jakimś sensie na kształt Reformacji europejskiej.

Z Janem Kalwinem korespondował Król Zygmunt August. Mikołaj Rej, Andrzej Frycz Modrzewski czy Mikołaj Sęp Szarzyński to przykłady literatów, którzy byli zwolennikami myśli ewangelickiej tamtych czasów. Wyznawcami, wyrazicielami i patronami nauki ewangelickiej w Polsce były takie rody magnackie w Rzeczypospolitej jak Radziwiłłowie, Sapiehowie, Firlejowie, Zborowscy czy Leszczyńscy.

W XVI wieku wpływ tradycji protestanckiej na rozwój Polski był niezaprzeczalny. Podobnie w późniejszej historii naszego kraju wskazać można znaczące postaci, które były wyznania ewangelickiego i które przysłużyły się Polsce jako znamienici myśliciele, politycy, sportowcy, literaci, artyści, działacze społeczni. Należy to docenić.

wczoraj i dziś


Święto ustanowiono w 1667 roku decyzją księcia Jerzego II Saksońskiego. Zastanawiano się też nad innymi datami Święta Reformacji: 10 listopada (dzień urodzin Lutra), 18 lutego (dzień śmierci Lutra) czy też 25 czerwca (pamiątka Konfesji Augsburskiej).

Wydarzenie to ma dziś nie tylko wyznaniową wymowę, ale i ekumeniczny charakter. Dzieło odnowy trwa i nie zostało zapoczątkowane przez Lutra, ani przez niego dokończone. Święto Reformacji jest przypomnieniem o odpowiedzialności. każdego chrześcijanina za Kościół i jego misję głoszenia Ewangelii.

Święto Reformacji jest przede wszystkim świętem luterańskim, choć dziś obchodzone jest również przez Kościół ewangelicko-reformowany, Kościół ewangelicko-metodystyczny, a także przez inne wspólnoty protestanckie.

W przeszłości obchody Reformacji zdominowane były przez wydarzenia polityczne. W 1817 Pamiątkę Reformacji wykorzystano w Niemczech do świętowania wyzwolenia spod okupacji napoleońskiej. Natomiast w 1917 roku akcentowano nacjonalistyczne hasła, w których Luter nie był już chrześcijaninem poszukującym łaskawego Boga, a narodowym bohaterem, nawołującym do dumy, samoświadomości niemieckiego narodu i nierzadko do walki z śladami.

 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy