Strona głównaStyl życiaŚwięto Reformacji 2019

Święto Reformacji 2019

502 lata temu augustiański mnich i profesor teologii Marcin Luter, zgodnie z ówczesnym zwyczajem przybił do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez. Dotyczyły one nadużyć w Kościele zachodnim, szczególnie tych, które związane były ze sprzedażą odpustów. Tak rozpoczęła się Reformacja.
Święto Reformacji 2019 [fot. Marcin Luter, Lucas Cranach Starsz, PD] "31 X 1517 roku jest symboliczną datą, punktem orientacyjnym w dziejach Europy i historii Kościoła, oznaczającą z jednej strony nową epokę w życiu religijnym Starego Kontynentu, na którą składa się renesans teologii i pobożności, ponowne sięgnięcie do źródeł biblijnych i patrystycznych, a z drugiej wyodrębnienie się w Kościele Powszechnym (Katolickim) nurtu reformacyjnego, z którego w kolejnych latach powstawały niezależne od papiestwa Kościoły ewangelickie. Reformacja, wpisana w kontekst dramatycznych wydarzeń polityczno-społecznych XVI-wiecznej Europy, nie była w sferze religijnej radykalną rebelią, a wyrazem wiary i tęsknoty za Ewangelią. W krajach, do których dotarła Reformacja nastąpiło religijne przebudzenie, a także niespotykany dotąd rozwój kultury: piśmiennictwa w językach ojczystych, i wielu innych aspektów społecznych." - tak na swojej stronie piszą o Reformacji przedstawiciele Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Warto dodać, że do Polski Reformacja dotarła dość szybko - już w latach 20. XVI wieku, jednak - w przeciwieństwie do innych krajów europejskich - nigdy mocno nie zagroziła Kościołowi Rzymskokatolickiemu.

to jeden z najważniejszych dni w wielu kościołach nurtu protestanckiego. Aby uczcić rocznicę wystąpienia Marcina Lutra, wierni uczestniczą w uroczystych nabożeństwach, a luterańskie diecezje i parafie z okazji Święta Reformacji organizują szereg imprez kulturalno-naukowych.

W samo Święto Reformacji będzie możliwość obejrzenia luterańskiego nabożeństwa z kościoła Jana Chrzciciela w Starym Bielsku (Bielsko-Biała). Transmisja rozpocznie się o godz. 17.00 w programie 2 Telewizji Polskiej (TVP 2). Zachęcamy również do oglądania internetowych transmisji z nabożeństw - szczegóły .

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy