Strona głównaStyl życiaŚwiętowanie 50 i 60 urodzin - jak celebruje się dojrzałość na świecie

Świętowanie 50 i 60 urodzin - jak celebruje się dojrzałość na świecie

Przekroczenie granicy 50 czy 60 lat jakiś czas temu przestało być uważane za schyłek egzystencji; dziś to granica, która dla wielu oznacza rozpoczęcie ciekawego etapu w życiu, początek czegoś nowego, pisze Rachel Naud na 50plus.com
Świętowanie 50 i 60 urodzin - jak celebruje się dojrzałość na świecie [© JJAVA - Fotolia.com] W większości kultur pozytywnymi aspektami starości są mądrość oraz dojrzałość – obydwa warte świętowania. To także szansa na podsumowania dotychczasowych osiągnięć i wytyczenie nowych celów. Zresztą, doniosłość osiągnięcia wspomnianego wieku ma wyraz w licznych tradycjach na całym świecie. W różnych częściach globu odmiennie celebruje się osiągnięcie pięciu czy sześciu dekad, chętnie kultywowane zwyczaje są tu doskonałym przykładem, jaką „rangę” przydaje się 50- tym czy 60 – tym urodzinom.

W Stanach Zjednoczonych ukończenie 50 lat świętuje się z humorem, najczęściej poprzez zaskoczenie jubilata – dekoruje się jego ogródek, urządza imprezę-niespodziankę i oczywiście gratuluje osiągnięcia szacownego wieku: Congratulations, you've made it, wołają wówczas przyjaciele.

W Holandii, jakkolwiek chętnie obchodzi się każdą kolejną rocznicę urodzin, osiągniecie 50-ciu lat fetowane jest najhuczniej. Zwyczaj związany z celebracją tych urodzin oparty jest na tradycji biblijnej. Żydzi kwestionowali boskie pochodzenie Jezusa pytając: „Pięćdziesięciu lat jeszcze nie masz, a Abrahama widziałeś?” (J. 8,57) Zwrot „widzieć Abrahama” oznaczał po prostu „mieć ponad 50 lat”. Holenderscy seniorzy otrzymują zatem, oczywiście w zależności od płci, przydomek Abrahama lub Sary.

Holendrzy nierzadko urządzają 50-te urodziny na miarę wesela. Oryginalnym elementem celebracji takiego jubileuszu jest sporządzanie lalek wielkości człowieka. Kukiełki Abrahama i Sary mają podkreślić fakt, że jubilat obchodzi ważną rocznicę. Lalki ubierane są przez sąsiadów, współpracowników, czy członków rodziny w ubrania obdarowanego, tak aby postać odzwierciedlała hobby, talenty, bądź zawód osoby kończącej 50 lat. Przygotowuje się także 50 centymetrowe ciastko w kształcie Abraham, bądź Sary.

W Indiach w 60-tą rocznicę urodzin zwaną Shastyabdipurti rozpala się święty ogień w podzięce za owocne życie. Dzieci, wnuki i pozostali krewni zbierają się wówczas, aby odebrać od obchodzącego urodziny błogosławieństwo i życzyć mu wielu kolejnych lat w zdrowiu. Organizowana jest także ceremonia odnowienia przysięgi małżeńskiej jubilata i jego żony; osiągniecie wieku 60-ciu lat oznacza w Indiach wkroczenie w czwarty, ostatni etap życia, który nie obejmuje już spełniania obowiązków wobec dzieci i społeczeństwa.

Tradycyjnie, w Chinach i Korei 60-te urodziny oznaczają zakończenie pewnego etapu w życiu, podczas gdy w Japonii takim „kamieniem milowym” są 61 urodziny (japoński kalendarz oparty jest na 60-letnim cyklu; 61 urodziny oznaczają rozpoczęcie nowego cyklu). W 60-tą rocznicę urodzin Chińczycy organizują ogromny bankiet, jubilat wraz z żoną jedzą miskę długiego makaronu, co stanowi symbol długiego życia. Typowymi prezentami urodzinowymi są: słodkie pierożki, wino i pieniądze zapakowane w czerwony papier. Mężczyźni zapuszczają brody, symbol mądrości, na ten wyjątkowy dzień.

60-te urodziny w Korei nazywane są hwan-gap, wówczas dzieci ustawiają się w kolejności od najstarszego do najmłodszego i składają rodzicom ukłon, podarowują im wino. Następnie pozostali krewni dają wyraz swego szacunku i przywiązania, często ubrani są jak małe dzieci, tańczą i śpiewają, aby jubilat poczuł się młodo.

Japończyk, gdy kończy 61 lat, zakłada czerwone kimono, symbol nowej młodości. Jego wiek oznacza, że przestanie być zobligowany do spełniania licznych obowiązków charakterystycznych dla wieku średniego. Żona jubilata przekazuje wówczas synowej łyżkę do ryżu jako symbol władzy w domu.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy