Strona głównaStyl życiaSymbole Wielkanocy

Symbole Wielkanocy

Wielkanoc to dla chrześcijan święto najważniejsze - celebrowanie zwycięstwa nad śmiercią i radość z obietnicy życia wiecznego. Jednocześnie to okres radości z nadejścia wiosny i rozkwitu przyrody po zimowym „śnie". Ze względu na to wśród symboli wielkanocnych są rzeczy związane z odradzaniem się, wzrostem, rozwojem i oczyszczeniem.
Symbole sprawiają, że dane pojęcie czy idea stają się bardziej wyraziste i nadają określonemu wydarzeniu czy świętu swoisty charakter. Dzięki nim koncepcje czy inicjatywy w łatwy sposób stają się współdzielonymi przez całą wspólnotę - narodową, religijną, etc. W przypadku symbole związane są przede wszystkim z odrodzeniem, początkiem, nadzieją.

Jaja

© Katarzyna Grodzicka - Fotolia.comTo starożytny symbol nowego życia, wiąże się z pogańskimi świętami celebrującymi nadejście wiosny. Z perspektywy chrześcijańskiej reprezentują wyjście Jezusa z grobu (kształtem przypominają kamień zagradzający wejście do grobu) i zmartwychwstanie. Według niektórych źródeł zdobienie jaj na Wielkanoc to tradycja sięgająca co najmniej do XIII wieku. Jednym z wyjaśnień tego zwyczaju jest fakt, że niegdyś jajabyły zakazanym pożywieniem w czasie Wielkiego Postu, więc ludzie malowali je i dekorowali, by zaznaczyć koniec okresu pokuty i postu i spożyć je podczas Świąt.

Baranek

© Elena Schweitzer - Fotolia.comSymbolizuje Jezusa jako Baranka Bożego. Wywodzi się jeszcze z tradycji żydowskiej, związanej ze świętem Paschy, ustanowionego na pamiatke wyjścia Narodu Wybranego z Egiptu. Przed tym wydarzeniem każda rodzina miała zabić baranka, a jego krwią oznaczyć próg domu, w noc poprzedzającą wyjście z kraju prześladowców.

W Wielką Sobotę święci się figurki baranka wykonane z masła, cukru, itp.- symbole ofiary Chrystusa.

Lilie

© Andrew Kazmierski - Fotolia.comWśród wielu wiosennych kwiatów to biała lilia stanowi tradycyjny . Jest uważana za symbol zmartwychwstania Pana Jezusa w trzy dni po ukrzyżowaniu. Duże, białe kwiaty lilii reprezentują czystość nowego życia, które następuje poprzez zmartwychwstanie Jezusa.
Poza tym wiosenne kwiaty - żonkile i tulipany kwitną na wiosnę i symbolizują nowe życie, stąd także stanowią tradycyjny wielkanocny element.

Świece i ogień

© Pakhay Oleksandr - Fotolia.comSymbolizują postać Jezus jako światłości świata. Symbolika świecy Paschalnej pochodzi już z IV wieku, rozpowszechniony jest także zwyczaj wzajemnego przekazywania sobie ognia ze świecy. Zapalana podczas nabożeństwa świeca symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa i jego obecności, która rozświetla świat. W wielu krajach jest praktykowany także zwyczaj zapalania wielkanocnych ognisk, na szczytach wzgórz i w innych widocznych miejscach.

Motyl

© WONG SZE FEI - Fotolia.comMotyle są uważane za symbol cyklu życia odzwierciedlającego dzieje Jezusa. Etap gąsienicy oznacza narodziny Jezusa na ziemi, faza kokonu reprezentuje ukrzyżowanie i czasową nieobecność w świecie. Transformacja motyla i jego lot ku niebu symbolizuje zmartwychwstanie Jezusa w uwielbionym ciele i wstąpienie do nieba.

Zając wielkanocny

© ChristArt - Fotolia.comZgodnie z sympatyczną ale zupełnie już świecką tradycją chodzi z koszyczkiem wielkanocnym i rozdaje drobne upominki w pierwszy dzień Świąt. Przed Wielką Niedzielą zatem wystawia się wielkanocny koszyczek, rankiem zaś, po wielkanocnym śniadaniu domownicy szukają ich ukrytych w tzw. gniazdkach.

Święconka

© teressa - Fotolia.comZawiera przede wszystkim jaja - ze względów podanych powyżej. Poza tym, zazwyczaj umieszcza się w koszyku: sól będącą życiodajnym minerałem, wędlinę reprezentującą zdrowie i dostatek (przez wiele wieków mięso było dostępne głownie dla zamożnych), chrzan tradycyjnie uważany za symbol siły i witalności, a także a także babki wielkanocne i mazurki - stanowiące stały element świątecznego menu.

Dzwony wielkanocne
© Genadi Yakovlev - Fotolia.comKościelne dzwony milkną wieczorem w Wielki Czwartek i nie odzywają się także w czasie Wielkiego Piątku na pamiątkę śmierci Jezusa jest na krzyżu. Rozbrzmiewają ponownie w podczas Liturgii Wigilii Paschalnej w celu uczczenia zmartwychwstania Chrystusa.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy