Strona głównaStyl życia"Szare, bure i łaciate" - zwierzęta na wrocławskich Dniach Seniora

"Szare, bure i łaciate" - zwierzęta na wrocławskich Dniach Seniora

Zwierzęta widziane oczyma teologów, przedstawicieli nauk społecznych, prawnika, behawiorysty, weterynarza czy wolontariuszy. Konferencja, panel dyskusyjny, warsztaty dobrych praktyk i możliwość udzielenia oraz uzyskania konkretnej pomocy. Atrakcje dla dzieci i dorosłych - to wszystko czeka wszystkich, którzy w piątek będą uczestniczyć w wydarzeniach przygotowanych przez Ewangelikalną Wyższą Szkołę Teologiczną wraz z Wyższą Szkołą Prawa i. Heleny Chodkowskiej oraz innymi Partnerami.
Na tegoroczne wydarzenie składa się interdyscyplinarna konferencja popularnonaukowa pt. „SZARE, BURE I ŁACIATE" – MIEJSCE ZWIERZĄT W RELIGII, KULTURZE I SPOŁECZEŃSTWIE, otwarty panel dyskusyjny na temat zwierząt w mieście, spacer „ŚLADAMI ZWIERZĄT W SZTUCE, ARCHITEKTURZE I NA PODWÓRKACH WROCŁAWIA”, kiermasz dobrych praktyk „JESTEŚ ODPOWIEDZIALNY ZA TO, CO OSWOIŁEŚ” oraz specjalna edycja Niepokornego Klubu Filmowego poświęcona filmowi: „KOT BOB I JA”. Przewidziany jest też kącik zabaw dla dzieci i wegański poczęstunek. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematem.

- Nauka bez granic oznacza nie tylko przekraczanie ograniczeń naszego rozumu. To również przekraczanie granic samej nauki, jej podziałów i „przyporządkowania”. Taka myśl przyświecała nam przy tworzeniu tegorocznego programu na Dolnośląski Festiwal Nauki oraz Dni Seniora 2017. - podkreślają organizatorzy.

Program konferencji:

9:30 – 10:00 Rejestracja

10:00 – 10:20 Wprowadzenie

10:20 – 11:20 Sesja I – Zwierzę – podmiot czy przedmiot
Prowadzenie Sesji I – mgr Joanna Gacka (doktorantka Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, redaktor Senior.pl),
 • ks. prof. dr hab. Bogdan Ferdek (Papieski Wydział Teologiczny), Zwierzęta w teologii katolickiej
 • prof. EWST, dr hab. Piotr Lorek (Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna), Wegetariańskie wątki biblijne
 • dr Dorota Chmielewska (Instytut Psychologii, Uniwersytet Wrocławski), Ludzie i zwierzęta – przekraczając antropocentryzm
11:20 – 11:40 Przerwa

11:40 – 12:30 Sesja II – Prawa zwierząt – teoria i praktyka

Prowadzenie Sesji II – dr Łukasz Nysler (Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna)
 • mgr Anna Mierzwa (Wyższa Szkoła Prawa im. Heleny Chodkowskiej), Prawnokarna ochrona praw zwierząt
 • dr Monika Humeniuk, mgr Joanna Gacka (Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna), Pomóż pomagać – wolontariat seniorów na rzecz zwierząt (prezentacja projektu)
 • Edyta Gal (Fundacja Koci Zakątek), Bezdomność zwierząt w Polsce i w gminie Wrocław – okiem praktyka
12:30 – 12:50 Przerwa

12:50 – 14:00 Podsumowanie Konferencji – panel dyskusyjny „Zwierzęta w mieście”
Moderator – mgr Marta Bigda

„Jesteś odpowiedzialny za to, co oswoiłeś” – warsztaty / kiermasz dobrych praktyk - godz. 14:00-16:00

Cytat z książki „Mały Książę” Antoine de Saint-Exupéry’ego, który znalazł się w tytule warsztatów, nawiązuje do szczególnej odpowiedzialności człowieka za te elementy przyrody, które są z nim szczególnie związane – zwierzęta domowe, hodowlane, te które współdzielą z nami przestrzeń życiową i które nam na różne sposoby towarzyszą.

Stoiska organizacji prozwierzęcych, możliwość wsparcia ich działalności, czy dołączenia do grona wolontariuszy, atrakcje dla dzieci, porady weterynarza, behawiorysty czy prawne, kącik artystyczny dla dzieci – to tylko część atrakcji kiermaszu dobrych praktyk, który wpisuje się w całodzienny program poświęcony zwierzętom i ich prawom i będzie stanowił jeden z jego najważniejszych punktów.

Wezmą w nim udział organizacje na co dzień zajmujące się w potrzebie – Fundacja Koci Zakątek, EKOSTRAŻ czy Fundacja Kocie Życie. Na swoich stoiskach będą czekać na osoby zainteresowane ich działalnością i chętne do pomocy. Podpowiedzą też, gdzie szukać zwierzaka dla siebie, jak przygotować się do adopcji, czy co zrobić ze znalezionym dzikim lub porzuconym zwierzęciem.

Będą też prowadzić mini bazarek, sprzedając m.in. rękodziełom lub produkty użytkowe dla zwierząt. Dochód ze sprzedaży wesprze ich działalność statutową – zostanie przeznaczony na potrzeby podopiecznych organizacji. Podczas kiermaszu będzie także prowadzona zbiórka akcesoriów dla zwierząt i środków pielęgnacyjnych (w tym środków czystości) – zapraszamy również do tej formy pomocy.

Ciekawą ofertę dla wszystkich miłośników zwierząt przygotowały placówki Fundacji Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra – w jej ramach będzie można zapoznać się (i zakupić) prace uczniów przedstawiające zwierzęta, m.in. zegarki do nauki odczytywania godzin, ciastka-kotki, zakładki do książek, rysunki kotów, pacynki, opaski na rękę.

W kąciku artystycznym dzieci będą mogły samodzielnie różnymi technikami wykonać prace plastyczne o tematyce zwierzęcej – maski, rysunki, torby, kolorowanki etc. Zajęcia poprowadzi nauczycielka z przedszkola FECDiE „Wesołe Nutki”. Będzie też można uzyskać dzieło sztuki na własnej buzi – w kąciku dla dzieci będziemy malować twarze na podobieństwo zwierzaków lub ulubionych postaci z bajek.

Młodzież i dorosłych zapraszamy z kolei do zadawania pytań o swoje zwierzaki (obecne lub przyszłe) specjalistom, wśród których będzie m.in. lekarz weterynarii i behawiorysta zwierzęcy, a także przedstawiciele organizacji prozwierzęcych. Dla uczestników kiermaszu organizatorzy też niespodziankę w postaci zniżki na zabiegi kastracji i sterylizacji psów i kotów we wrocławskiej przychodni weterynaryjnej MedVet. Kupony zniżkowe można będzie odebrać na stoisku.

Wieczorem, o godzinie 18:00 odbędzie się specjalna edycja Niepokornego Klubu Filmowego Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku, poświęcona filmowi: (2016 reż. Roger Spottiswoode).

Wszystkie te wydarzenia odbywają się w siedzibie Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej, przy ul. św. Jadwigi 12. Wstęp wolny!


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Hospicja.pl
 • Kosciol.pl
 • EWST.pl
 • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
 • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X