Strona głównaStyl życiaSzczęście - pięć naukowych faktów

Szczęście - pięć naukowych faktów

Wszyscy go chcą, poszukują, zdobywają i tracą, odzyskują albo i nie, w każdym razie uparcie do niego do dążą - szczęście, choć tak różnie przez ludzi rozumiane, jest jednym z naszych głównych pragnień. Co udało się ustalić naukowcom?
Szczęście - pięć naukowych faktów Uczeni od dawna „mierzą" i „ważą" poczucie . Chcą sprawdzić, jakie czynniki są najważniejsze dla jego zaistnienia, na ile sami je sobie możemy zagwarantować, jak wpływa na inne aspekty naszego życia. Oto kilka wyników badań naukowych z zakresu eudajmonologii (eudaimonia - gr. szczęście).
  1. Poziom poczucia szczęścia w pięćdziesięciu procentach zależy od nas samych. Na jego obecność wpływ ma zarówno genetyka, jak i czynniki środowiskowe. Nasza osobowość, w tym wypracowanie określonych reakcji i regulowanie ma istotne znaczenie dla uzyskania danego stopnia szczęścia.
  2. Szczęście realnie wpływa na zdrowie. W badaniach ustalono, że może mieć korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i układ odpornościowy, a także oddziaływać na poziom hormonów i stan zapalny, a także przyspieszyć gojenie się ran.
  3. „Pieniądze szczęścia nie dają." To prawda. Przynajmniej częściowo. Trudno jednak o poczucie szczęścia, gdy nie ma jak zapłacić rachunków, czy wręcz brakuje na chleb. O ile jednak dochody pozwalają na normalne funkcjonowanie i zachowanie wypracowanego stylu życia, większe pieniądze nie mają wpływu na zwiększenie poczucia szczęścia. Pewnym wyjątkiem jest „kupowanie" wolnego czasu, tj. możliwość zapłacenia np. za sprzątanie domu czy pielęgnację ogródka lub zrobienie zakupów - im więcej czasu dzieki temu zyskujemy, tym jesteśmy szczęśliwsi.
  4. Jednym z najważniejszych czynników poczucia szczęścia są . Harvardzcy uczeni przez 75 lat badali różne czynniki życiowej satysfakcji i zadowolenia. Okazało się, że tych sprawach decydują głębokie, pozytywne stosunki z innymi.
  5. niż przedmioty. Nabywanie drogich samochodów czy luksusowych mebli daje tylko chwilową radość, pozytywne doświadczenia zaś trwale poprawiają nasz dobrostan psychiczny. Wspomnienia ciekawych wypraw czy wieczorów spędzanych z bliskimi zwiększają poczucie szczęścia na stałe.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy