Strona głównaStyl życiaSzczęście w starszym wieku zapewni... przyjaźń

Szczęście w starszym wieku zapewni... przyjaźń

Sprawdzeni przyjaciele to nieoceniony skarb w każdym wieku. Okazuje się jednak, że w seniorskich latach mają szczególny wpływ na jakość życia.
Szczęście w starszym wieku zapewni... przyjaźń [Fot. oneinchpunch - Fotolia.com] Grono dobrych przyjaciół zwiększa poczucie , osłabia stres, poprawia samoocenę, pomaga przetrwać trudny okres w życiu (np. czy ). Kiedy się starzejemy, wpływ przyjaciół na nasze samopoczucie jest nie do przecenienia. Właściwie, przyjaciele mogą być nawet ważniejsi dla poziomu poczucia szczęścia niż członkowie rodziny.

Spędzamy wolny czas z przyjaciółmi i swobodnie wybieramy, które relacje kontynuować. Jeśli przyjaźń trwa do starości, oznacza, że jest trwała i ma bardzo silne fundamenty. Kiedy starzejemy się, rezygnujemy z tych bardziej powierzchownych znajomości. Oznacza to, że jako starsi zostajemy z tymi, którzy sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi, wyjaśnia William Chopik z Michigan State University, współautor badań.

W badaniach wzięło udział niemal 280 tysięcy ludzi z ponad 100 krajów w wieku 15-99 lat. Ogólnie rzecz ujmując, ludzie, którzy przywiązywali większą wagę do i rodziny, częściej deklarowali wysoki poziom szczęścia, byli bardziej zadowoleni i zdrowsi niż pozostali. Jednakże w przypadku starszych uczestników przyjaźń stanowiła szczególnie silny predykat poziomu szczęścia.

Jak ustalono, oddziaływanie przyjaźni na jakość życia rośnie wraz z wiekiem. Zaczyna on mieć silne znaczenie po 30-ce i 40-ce, a szczyt istotności osiąga u osób w wieku 50-60 lat.

Przyjaźń okazała się mieć znaczący wpływ na poczucie satysfakcji życiowej, a nawet stan zdrowia. Odkryto, że trudne relacje z przyjaciółmi miały zwiazek ze zwiększonym ryzykiem chorób przewlekłych, takich jak , , rak, choroby płuc, choroby serca, choroby psychiczne, zapalenie stawów i .

O badaniach napisano w magazynie Personal Relationships.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X