Strona głównaStyl życiaSzczęście znajdziesz w kościele

Szczęście znajdziesz w kościele

Chcesz czuć się szczęśliwszy/a i zdrowszy/a? Idź do kościoła. Uczeni z University of Wisconsin - Madison odkryli, że ci, którzy bywają w kościołach choćby kilka razy do roku, czują się bardziej zadowoleni z życia.
Badania juz dawno wykazały, że osoby religijne (bez względu na to, jaką religię wyznają) generalnie są szczęśliwsze niż ateiści. Opisywane dociekania odkryły jednak potencjalny „tajny składnik" szczęścia. Nie jest to ani modlitwa, ani wiara. O co więc chodzi? Cały sekret to znajomi i przyjaciele, których zyskują osoby aktywne religijnie oraz poczucie przynależności do wspólnoty.

Uczeni przeanalizowali informacje zebrane w narodowym badaniu "Faith Matters" w latach 2006-2007. Wśród osób biorących w nim udział byli protestanci, katolicy, wyznawcy judaizmu i mormoni.

Oto, co wyniknęło z analiz: 33% osób biorących co tydzień udział w spotkaniach religijnych posiadało 3 do 5 bliskich przyjaciół i uznało się za bardzo szczęśliwych. Na skali zadowolenia z życia od jednego do dziesięciu wskazali 10 jako poziom odczuwanej przez nich satysfakcji. Podobne deklaracje co do odczuwania szczęścia złożyło jedynie 19% osób, które nie były związane z żadną religią.

Jedynie 19% ludzi uczęszczających co tydzień do kościoła, a nie miało bliskich przyjaciół we wspólnocie religijnej, oceniło swoje życie jako bardzo szczęśliwe. 23% osób chadzających do kościołów kilka razy do roku i mających we wspólnocie dobrych znajomych także było bardzo zadowolonych ze swojego życia.

Jak podsumowują uczeni, chodzenie do kościoła i słuchanie kazań nie pomoże w podniesieniu zadowolenia z życia, jeśli na te same nabożeństwa nie przybędą bliscy przyjaciele. Ponadto kluczem do dobrego samopoczucia jest poczucie przynależności do czegoś większego niż my sami - potężniejszego zgromadzenia skupionego wokół określonego celu.

Badacze odkryli, że ci, którzy deklarowali osobiste doświadczenia Boga, modlili się lub pochodzili z religijnych domów, nie uznawali się za szczęśliwych częściej niż osoby nie mające takich doświadczeń.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy