Strona głównaStyl życiaSzczęściem można się zarazić

Szczęściem można się zarazić

Szczęście jest zaraźliwe, także wśród obcych sobie ludzi. Zadowoleni z życia ludzie zwykle mają wielu przyjaciół, którzy również deklarują swoje szczęście. Ci zaś, którzy pielęgnują związki towarzyskie, przebywają blisko swoich przyjaciół, małżonków, sąsiadów, krewnych, są najszczęśliwsi.
Szczęściem można się zarazić [© Konstantin Sutyagin - Fotolia.com] Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych przyprowadzili badanie, w którym wzięło udział 4 700 osób. Aby określić poziom szczęścia, uczestników pytano o następujące kwestie:

• Jak często w ubiegłym tygodniu mógłbyś/mogłabyś powiedzieć, że przeżywasz szczęśliwy moment?

• Czy byłeś/byłaś szczęśliwy/a?

• Czy z nadzieją patrzysz w przyszłość?

• Czy postrzegasz siebie jako osobę dobrą dla innych ludzi?

Po przeanalizowaniu danych, naukowcy doszli do wniosków, że szczęście częściej dotyczy całych grup. Zadowoleni z życia ludzie zwykle mają wielu przyjaciół, którzy również deklarują swoje szczęście. Ci zaś, którzy pielęgnują związki towarzyskie, przebywają blisko swoich przyjaciół, małżonków, sąsiadów, krewnych, są najszczęśliwsi.

Naukowcy twierdzą jednak, że nie jest to prosta relacja między jednymi szczęśliwymi ludźmi a innymi zadowolonymi z życia osobami. Jest to raczej związek trzystopniowy: szczęście rozszerza się wśród grupy znajomych, co ma wpływ na przyjaciół innego kręgu przyjaciół.
„To jest zaraźliwy proces. Wyobraź sobie, że ja jestem związany z tobą, ty z innymi i inni z kolejnymi osobami. Tak to działa." - mówi profesor Nicholas Christakis z Harvard University, współautor badania.
Badanie wykazało również, że:

• Osoby utrzymujące kontakty z tymi, którzy są szczęśliwi, mają 15% więcej szans na odczuwanie zadowolenia z życia;

• Jeśli przyjaciel twojego przyjaciela lub przyjaciel małżonka czy rodzeństwa jest szczęśliwy, istnieje o 10% większe prawdopodobieństwo, że ty również będziesz szcześliwy/a;

„To emocjonalny pęd zbiorowy. To, czy jesteś szczęśliwy/a zależy nie tylko od twoich własnych działań, zachowań i myśli, ale także od ludzi, których nawet nie znasz”, konkluduje profesor Christakis.

Wyniki badania opublikowano w British Medical Journal.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy