Strona głównaStyl życiaSzczęśliwi seniorzy żyją dłużej

Szczęśliwi seniorzy żyją dłużej

Poczucie szczęścia wpływa nie tylko na stan ducha, ale i ciała. Singapurscy badacze odkryli, że osoby starsze, które są zadowolone ze swojego życia, mają większe sznase na dłuższe życie.
Szczęśliwi seniorzy żyją dłużej [Fot. goodluz - Fotolia.com]
Uczeni z Duke-NUS Medical School wskazują, że coraz więcej jest badań nad wpływem szczęścia na zdrowie. Teraz postanowiono sprawdzić związek między i wiekiem śmierci wśród osób starszych.

W ramach kilkuletnich badań przeanalizowano dane niemal 4,5 tys. ludzi w wieku powyżej 60 lat. Postanowiono przyjrzeć się związkowi pomiędzy deklarowanym szczęściem i z jakiejkolwiek przyczyny w określonym czasie.

Poziom szczęścia oceniano na podstawie odpowiedzi uczestników, jak często w minionym tygodniu „czuli się szczęśliwy", „cieszyli się życiem" i „z nadzieją patrzyli na przyszłość". Co wiecej, uwzględniono liczne dane, obejmujące styl życia, ilość interakcji społecznych oraz obecność chorób.

Jeśli chodzi o grupę zaklasyfikowaną, jako „szczęśliwi", pod koniec badań zmarło 15 proc. należących do niej osób, w przypadku uczestników nieszcześliwych, odsetek ten wyniósł 20 proc. Każde zwiększenie o jeden punkt na ustalonej skali szczęścia obniżało ryzyko śmierci z jakiegokolwiek powodu o dziewięć procent. Co istotne, taka relacja pomiędzy stanem ducha i prawdopodobieństwem zgonu dotyczyła zarówno mężczyzn, jak i kobiet, bez względu na ich przynależność do grupy wiekowej, tzn. i z grupy 60-79 lat, i powyżej 79 lat.

Aanalizy pokazują, że już niewielkie zwiększenie odczuwania szczęścia może być korzystne dla osób starszych. Z tego względu działania na poziomie indywidualnym, ale także polityka i programy rządowe, które przyczniają się do poprawy dobrostanu psychicznego, mogą przełożyć się na wydłużenie życia , mówią autorzy badań.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Age and Ageing.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy