Strona głównaStyl życiaSzczęśliwy jak senior z nadwagą - zadowolenie przychodzi z wiekiem

Szczęśliwy jak senior z nadwagą - zadowolenie przychodzi z wiekiem

Starzenie się i nadwaga nie muszą być związane ze spadkiem samopoczucia psychicznego, wynika z międzykulturowego badania szacującego jakość życia i stan zdrowia w USA i Wielkiej Brytanii.
Szczęśliwy jak senior z nadwagą - zadowolenie przychodzi z wiekiem Starszy wiek - czynnik poczucia szczęścia

Uczeni z University of Warwick przeanalizowali styl życia i stan zdrowia ponad 10 000 ludzi w obu krajach i znaleźli powiązania tych czynników z psychiczną oraz fizyczną jakością życia.

Jakość życia oceniano za pomocą ośmiu różnych czynników biorąc pod uwagę m. in. ogólne postrzeganie swojego zdrowia, odczuwanie bólu, funkcjonowanie społeczne i zdrowie psychiczne. Naukowcy odkryli, że ludzie starsi deklarowali lepszą psychiczną jakość życia, pomimo problemów fizycznych, niż osoby młodsze.

Ustalenia te są zgodne z wcześniejszymi badaniami, z których wynikało, że poziom opisuje krzywa o kształcie U z najniższym punktem po czterdziestce, a po tym najtrudniejszym okresie, wraz ze starzeniem się, zadowolenie z życia wzrasta.

Podobne rezultaty uzyskano z opisywanych testów przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii i USA - krajach o innym PKB, i odmiennych rozmaitych czynnikach, które mogą mieć wpływ na jakość życia ludzi.

Aktywność fizyczna a zadowolenie z życia

Z badań wynika również, że nie miały znaczącego wpływu na poziom psychicznego samopoczucia. Starsze osoby o ponad 30 wykazywały podobny poziom emocjonalno-mentalnego zadowolenia z życia do tego deklarowanego przez osoby szczupłe.

Jakkolwiek wspomniany schemat poczucia szczęścia jest w największym stopniu zależny od wieku i związanych z nim aspektów psychicznych, wpływa nań także poziom . Przykładowo, niskie zaanagżowanie w ćwiczenia fizyczne amerykańskich kobiet nie oddziaływało na odczuwanie zadowolenia. W przypadku meżczyzn jednak brak treningów był znacząco związany z osłabieniem jakości życia psychicznego.

Starsi są szczęśliwsi

Jak wskazują autorzy badań, szczególnie interesujące jest to, że podczas gdy uznaje się za oczywiste, iż fizyczna jakość życia pogarsza się z wiekiem, to psychiczne dobre samopoczucie wręcz wzrasta.

Uczeni sadzą, że przyczyną takiego status quo jest związana z zaawansowanym wiekiem podwyższona zdolność do radzenia sobie w różnych sytuacjach i lepsza umiejętność interpretacyjna rozmaitych zdarzeń. Osoby starsze lepiej radzą sobie z trudnościami lub negatywnymi okolicznościami niż osoby młodsze.

Być może, przypuszczają uczeni, starsi są bardziej zadowoleni z życia, bo mają mniejsze oczekiwania, wywierają na samych siebie mniejszy nacisk zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej.

Sen a dobry nastrój

W badaniu oceniano również wpływ na jakość życia i odkryto określoną zależność. Ci, którzy śpią od sześciu do ośmiu godzin dziennie, mają lepsze warunki fizyczne i i odznaczają się wyższym emocjonalno-mentalnym zadowoleniem z życia niż ci, którzy spali średnio mniej niż sześć godzin lub więcej niż osiem godzin.

Wyniki badań opublikowano European Journal of Epidemiology.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy