Strona głównaStyl życiaSzybki spacer uchroni kobiety przed niewydolnością serca

Szybki spacer uchroni kobiety przed niewydolnością serca

Nie trzeba wyciskać siódmych potów, by zachować dobrą sprawność i uchronić się przed różnymi chorobami w dojrzałym i starszym wieku. Kobiety po sześćdziesiątce zyskują znaczne korzyści dla serca już dzięki energicznym spacerom.
Szybki spacer uchroni kobiety przed niewydolnością serca [Fot. Viacheslav Iakobchuk - Fotolia.com] Wraz z wiekiem nasze ciała stają się nieco bardziej narażone na różne kontuzje i urazy, dlatego tym trudniej jest podejmować wymagające treningi. Mamy jednak dobrą wiadomość, wystarczy regularnie spacerować, by móc liczyć na zdrowe serce.

W badaniach lekarzy z Saint Vincent Hospital w Massachusetts wzięło udział 89 tysięcy kobiet w wieku 50-79 lat. Ich stan zdrowia monitorowano przez dekadę. Jak ustalili autorzy badań, w przypadku kobiet po menopauzie regularny 40-minutowy zmniejsza ryzyko o 21 do 25 proc. w porównaniu do pań, które chodziły krócej. Co wiecej, szybszy chód oznaczał jeszcze lepsze efekty profilaktyczne. Panie spacerujące w dziarskim tempie mogły liczyć na zmniejszenie prawdopodobieństwa wspomnianej dolegliwości o 26 do 38 proc.

Ze statystyk wynika, że kobiety po sześćdziesiątce są bardziej narażone na niewydolność serca, stan, w którym serce staje się zbyt słabe, aby przepompować ilość krwi wystarczającą do zaspokojenia potrzeb organizmu. Objawy zwykle obejmują duszność, nadmierne zmęczenie i obrzęk nóg. Typowe przyczyny niewydolności serca obejmują chorobę wieńcową, w tym , , , wadę zastawkową serca, nadużywanie , infekcje.

Jakkolwiek od jakiegoś czasu wiadomo, że wysiłek fizyczny, podejmowany regularnie, wzmacnia serce. Teraz jednak jasne jest, że nie musi to być intensywny trening. Już szybsze chodzenie przekłada się na zmniejsze ryzyko zaburzeń pracy serca.

Wyniki badań przedstawiono na tegorocznej konferencji the American College of Cardiology w Orlando na Florydzie.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X