Strona głównaStyl życiaSzybki sposób na ból i negatywne emocje

Szybki sposób na ból i negatywne emocje

Już krótkie wprowadzenie do uważności pomaga ludziom radzić sobie z fizycznym bólem i negatywnymi emocjami, wynika z nowego badania uczonych z Yale, Columbia i Dartmouth.
Szybki sposób na ból i negatywne emocje [© Picture-Factory - Fotolia.com]
Efekt praktyki uważności był tak wyraźny, że nawet gdy uczestnicy testów byli poddawani silnemu bodźcowi w postaci wysokiej temperatury na przedramieniu, ich mózg reagował tak, jakby skóra doświadczała normalnej temperatury.

Uważność to stan świadomości stanowiący wyniki intencjonalnego i nieoceniającego nakierowania uwagi na to, czego doświadcza się w chwili obecnej. Pokazano już, że pratyka ta daje korzyści w leczeniu wielu stanów, takich jak l i . Teraz sprawdzono, czy osoby bez formalnego szkolenia w zakresie medytacji i uważności zyskują korzyści już z krótkiego 20-minutowego wprowadzenia w tę technikę.

Uczestnicy zostali poddani testom w dwóch sytuacjach, podczas których wykonywano u nich badania obrazowania mózgu. W jednym przypadku sprawdzono reakcje na ból fizyczny wywołany przez narażenie skóry przedramienia na wysoką temperaturę, w innym oceniano odpowiedzi na ekspozycję na negatywne obrazy. W obu sytuacjach odnotowano znaczące różnice w ścieżkach sygnałowych mózgu, gdy uczestnicy mieli zastosować techniki uważności w porównaniu z tym, gdy reagowali standardowo.

Badani deklarowali mniej i negatywnych emocji podczas stosowania technik uważności, a ich mózgi wykazywały wówczas znaczne zmniejszenie aktywności związanej z bólem i negatywnymi emocjami. Autorzy dostrzegli, że te neurologiczne zmiany nie wystąpiły w korze przedczołowej, która reguluje świadome lub racjonalne podejmowanie decyzji, a więc nie stanowiły one efektu świadomej siły woli.

Według autorów, praktyka uważności może przynosić korzyści kliniczne takżę w stanach przewlekłych, również osobom bez długiej .

O badaniach można przeczytać w czasopiśmie Social, Cognitive, and Affective Neuroscience.

Na podstawie: .

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy