Strona głównaStyl życiaSzybkie spacery mogą przedłużyć życie kobiet

Szybkie spacery mogą przedłużyć życie kobiet

Nie trzeba wyciskać z siebie siódmych potów, żeby zyskać znaczące korzyści dla zdrowia i móc liczyć nawet na dłuższe życie. Wystarczy już raźny spacer, żeby lepiej się poczuć i zyskać większe szanse na długowieczność.
Szybkie spacery mogą przedłużyć życie kobiet [Fot. Monkey Business - Fotolia.com]
Według obecnych zaleceń eksperckich powinniśmy poświęcić co najmniej 150 minut tygodniowo na umiarkowane ćwiczenia, lub też 75 minut na intensywne ćwiczenia. Taka dawka wysiłku chroni przed rozwojem chorób związanych i poprawia stan różnych układów wewnętrznych, przez co lepiej się czujemy i to zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

„To, że obniża wskaźnik śmiertelności, nie jest niczym nowym - mamy na ten temat wiele badań, jednak wcześniejsze testy opierały się głównie na samodzielnej ocenie poziomu treningów i auto-raporty były nieprecyzyjne. Wiemy, że aktywność fizyczna wiąże się z 20-30-procentowym obniżeniem wskaźników śmiertelności w danym okresie w porównaniu z najmniej aktywnymi. Teraz wysiłek mierzyliśmy za pomocą specjalnego urządzenia i zaobserwowaliśmy zmniejszenie ryzyka o 60-70 proc., czyli istotnie więcej niż poprzednio", mówią autorzy badań z Brigham and Women's Hospital. Jak znaczące jest to zmniejszenie prawdopodobieństwa śmierci w badanym czasie, może wskazać porównanie z paleniem papierosów - ci, którzy nie pallili papierosów, mieli o 50 proc. niższe prawdopdoobieństwo śmierci w danym czasie.

Naukowcy przyjrzeli się danym dotyczącym niemal 17 tys. kobiet tuż po siedemdziesiątce, które uczestniczyły w Women's Health Study. Uczestniczki przez tydzień nosiły na nadgarstkach akcelerometry, urządzenia, które pozwalają na monitorowanie aktywności fizycznej. Pod koniec czteroletniego okresu badań autorzy odkryli, że czynności takie jak energiczne obniżały ryzyko śmierci uczestniczek w tym czasie o 60 do 70 procent w porównaniu z kobietami, które nie ćwiczyły.

Co istotne, efekty ochronne dawały energiczne spacery, tj. takie powodujące pewien poziom zmęczenia. Ani wolne chodzenie, ani inne łagodne ćwiczenia nie dawały takich skutków.

O badaniach napisano w magazynie Circulation.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy