Strona głównaStyl życiaTablet w prezencie dla wnuka? To może nie być najlepszy pomysł - zalecenia WHO

Tablet w prezencie dla wnuka? To może nie być najlepszy pomysł - zalecenia WHO

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) po raz pierwszy podała wytyczne dotyczące tego, ile czasu małe dzieci powinny spędzać przed ekranami urządzeń elektronicznych.
Tablet w prezencie dla wnuka? To może nie być najlepszy pomysł - zalecenia WHO [Fot. nadezhda1906 - Fotolia.com]
Według WHO, dzieci poniżej piątego roku życia nie powinny spędzać więcej niż godzinę dziennie przy urządzeniach z . A im krócej, tym lepiej, mówią eksperci. Jeśli chodzi o maluchy poniżej jednego roku życia, w ogóle nie powinny mieć do czynienia z takimi „zabawkami".

Zdarza się, że rodzice czy inni opiekunowie małych dzieci pozwalają maluchom na grę na tablecie, bo to zajmuje najmłodszych i daje dorosłym chwilę wytchnienia. Nie jest to jednak dobry sposób na odpoczynek od absorbujących dzieciaków, bo nie wpływa to dobrze na ich rozwój.

Jak podkreślają autorzy, małe dzieci potrzebują określonej ilości aktywności fizycznej, stymulacji intelektualnej i snu, by móc się prawidłowo rozwijać i uchronić przed różnymi dolegliwościami w przyszłości. Dzieci poniżej piątego roku życia powinny spędzać najmniej 180 minut na różnego rodzaju o dowolnej intensywności, rozłożonych w ciągu dnia. Ponadto nie powinny dłużej niż 1 godzinę pozostawać w pozycji siedzącej (bez żadnej przerwy), a także nie spędzać dłużej niż 60 minut przed ekranem jakiegoś urządzenia elektronicznego. Wreszcie, powinny sypiać 10-13 godzin na dobę, przy czym czas ten może być podzielony na nocny odpoczynek i drzemki w ciągu dnia.

Wczesne dzieciństwo to okres szybkiego rozwoju fizycznego i psychicznego, w trakcie którego kształtowane są zachowania i można zmieniać sposoby działania młodego człowieka, zauważają eksperci WHO. Dlatego tak istotne jest nieprzyzwyczajanie maluchów do spędzania czasu na wpatrywaniu się w ekran.

Eksperci alarmują, że coraz częściej odnotowuje zachowania przypominające od telefonów czy tabletów i dzieci oraz młodzieży. Ze statystyk wynika, że znaczna część młodzieży nie wyobraża sobie spędzenia jednego dnia bez swojego telefonu. Takie przyzwyczajenia zaś - wyjaśniają psycholodzy - kształtują się często w młodszym wieku i są trudno modyfikowalne.

Zalecenia WHO co do poziomu wysiłku fizycznego, czasu nieaktywności oraz snu:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy